URSS şi Spania, primele laureate

Istoria Campionatelor Europene de Fotbal / Episodul 1 - 1960 şi 1964

Sport 31 Mai 2012 / 00:00 388 accesări

Ucraina şi Polonia vor găzdui, în perioada 8 iunie - 1 iulie, a 14-a ediţie a turneului final al Campionatului European de fotbal. Până la startul competiţiei vom face o scurtă istorie a celor 13 ediţii ale competiţiei care a fost creată în 1958, după o idee a francezului Henri Delauney, trofeul acordat câştigătoarei purtând numele acestuia.

URSS, PRIMA CAMPIOANĂ A EUROPEI. La prima ediţie, în 1960, au participat doar 17 formaţii. În optimi, România a eliminat Turcia, 3-0 (Oaidă 62, Constantin 77, Dinulescu 81) - la Bucureşti şi 0-2- la Istanbul. În sferturi, România a cedat în faţa Cehoslovaciei, 0-2 - la Bucureşti şi 0-3 - la Bratislava. Celelalte trei echipe calificate în semifinale au fost Iugoslavia, URSS şi Franţa. La turneul final din Franţa, în penultimul act, Iugoslavia a învins Franţa, cu 5-4 (1-2), iar URSS a dispus, cu 3-0 (1-0), de Cehoslovacia. În finala mică, Cehoslovacia a trecut, cu 2-0 (Bubnik 58, Pavlovic 88), de Franţa. Finala mare s-a disputat pe 10 iulie 1960, pe stadionul “Parc des Princes” din Paris, URSS învingând, cu 2-1 (Metreveli 49, Ponedelnik 113 / Galic 43), Iugoslavia, după prelungiri.

SPANIA A DETRONAT URSS. La a doua ediţie, din 1964, 29 de formaţii s-au înscris în preliminarii. România a fost eliminată în prima fază de Spania, viitoarea câştigătoare a titlului european învingând la Madrid, cu 6-0, pentru ca în returul de la Bucureşti tricolorii să obţină un succes de palmares, scor 3-1, prin golurile marcate de Tătaru, Manolache şi Constantin, aceasta fiind singura înfrângere a ibericilor la ediţia din 1964. Modesta echipă din Luxemburg, care nu a jucat în prima fază, a fost performera ediţiei, eliminând Olanda, în optimi, după 1-1 şi 2-1. În sferturi, Luxemburg a cedat greu în duelul cu Danemarca. După două rezultate de egalitate, 2-2 şi 3-3, meciul de baraj a revenit nordicilor, care s-au calificat în semifinale, alături de Spania, Ungaria şi URSS. În penultimul act, Spania a învins Ungaria, cu 2-1 (1-0), printr-un gol marcat de Amancia, în prelungiri, iar URSS a dispus, cu 3-0 (2-0), de Danemarca. În finala mică, Ungaria a trecut, cu 3-1 (1-0), de Danemarca, prin două goluri marcate în prelungiri, obţinând medaliile de bronz. Finala mare, disputată între Spania şi URSS, campioana europeană en titre, a avut loc la Madrid, pe 21 iunie 1964, pe Stadionul “Santiago Bernabeu” şi s-a încheiat cu victoria ibericilor, scor 2-1 (Pereda 6, Martinez 84 / Khusainov 8).