Uruguay, aproape calificată în optimi

Grupa A: Africa de Sud - Uruguay 0-3 (Forlan 24, 80-pen., A. Pereira 90+5)

Sport 17 Iunie 2010 / 00:00 366 accesări

Seria de meciuri fără înfrângere a Africii de Sud s-a oprit la ghinionistul număr 13. Eşecul de aseară, în faţa Uruguayului, ar putea provoca eliminarea gazdelor încă din faza grupelor, fapt care nu s-a mai petrecut la nicio ediţie a Campionatelor Mondiale! Africanii trebuie acum să bată Franţa pentru a se califica mai departe, în timp ce sud-americanilor le va fi suficientă o remiză în faţa Mexicului. Selecţionerul Uruguayului, Oscar Tabarez, a dat lovitura cu înlocuirea play-maker-ului Nacho Gonzalez, care a dezamăgit în primul joc, contra Franţei. Retragerea lui Forlan şi utilizarea a două vârfuri, Suarez şi Cavani, au reprezentat cheia partidei jucate aseară, pe arena “Loftus Versfeld” din Pretoria. Sud-americanii au dominat prima parte a întâlnirii, când şi-au creat mai multe ocazii de gol, mai ales la fazele fixe, cam toate executate de Forlan. Jucătorul lui Atletico Madrid a marcat însă din acţiune primul gol al meciului, în min. 24, când a şutat superb de la distanţă, iar mingea, uşor deviată de spatele lui Mokoena, s-a dus sub bară: 1-0 pentru Uruguay. Gazdele nu şi-au revenit din şoc, dar Suarez nu a reuşit să-şi încheie cu gol frumoasa acţiune personală din min. 33. Sud-africanii s-au arătat mai periculoşi după pauză, însă portarul Muslera şi-a onorat ziua de naştere (a împlinit 24 de ani chiar ieri) cu o prestaţie sigură. O singură dată a avut emoţii, în min. 67, când Mphela a reluat cu capul puţin pe lângă poartă. Decisivă pentru soarta meciului a fost faza din min. 76, când Suarez a pătruns în careu şi Khune a apărat. Acţiunea a continuat, mingea a ajuns iar la Suarez, acesta l-a driblat pe Khune şi a fost faultat. Penalty şi eliminare pentru portarul sud-african! Pienaar a fost sacrificat şi înlocuit cu portarul de rezervă, însă Josephs nu a putut interveni la execuţia sigură a lui Forlan: 2-0. În ultimul minut al prelungirilor, Alvaro Pereira, fost jucător al lui CFR Cluj, acum la FC Porto, a trimis în poarta goală o centrare a lui Suarez şi a stabilit scorul final: 3-0 pentru Uruguay.

Au evoluat - Africa de Sud (antrenor Carlos Alberto Parreira): Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Masilela - Letsholonyane (57 Moriri), Dikgacoi - Modise, Pienaar (79 Josephs), Tshabalala - Mphela; Uruguay (antrenor Oscar Tabarez): Muslera - Maxi Pereira, Lugano, Godin, Fucile (71 A. Fernandez) - Arevalo, D. Perez (90 Gargano), Alvaro Pereira - Forlan - L. Suarez, Cavani (89 S. Fernandez). Cartonaşe galbene: Pienaar, Dikgacoi. Cartonaş roşu: Khune (min. 76). Arbitri: Massimo Busacca - Matthias Arnet şi Francesco Buragina (toţi din Elveţia), rezervă: Wolfgang Stark (Germania).