Va mai produce Turcia o surpriză?

Semifinale / Miercuri 25 iunie, ora 21.45: Germania - Turcia (Basel, Stadion “St. Jakob-Park”)

Sport 25 Iunie 2008 / 00:00 560 accesări

Germania porneşte favorită în semifinala cu Turcia, prima de la EURO 2008, însă nemţii nu uită că şi Cehia sau Croaţia aveau prima şansă în faţa „otomanilor”, iar acum privesc turneul final la televizor! „Germania este o echipă de turneu final”, spunea Hans-Dieter Flick, secundul selecţionerului Joachim Low, după victoria din sferturi asupra Portugaliei, scor 3-2. Într-adevăr, Germania joacă pentru a şasea oară în semifinalele Campionatului European, iar cele patru victorii din cinci, plus cele trei titluri cîştigate, îi dau dreptate lui Flick. Singura înfrîngere datează din 1988, cînd ceda în faţa Olandei lui Marco van Basten. Ultima semifinală a fost cea din 1996, cînd Germania trecea de Anglia, la penalty-uri, apoi şi de Cehia în finală, graţie golului de aur al lui Bierhoff, pentru ca în 2000 şi 2004 să nu reuşească să treacă de faza grupelor. „Ştim că Turciei îi lipsesc mulţi jucători din cauza accidentărilor şi suspendărilor, dar a demonstrat că luptă pînă în ultima secundă. Forţa lor mentală este un factor important, se pot adapta oricărui adversar şi antrenorul reuşeşte să-i motiveze foarte bine. Cînd am pierdut semifinala de acum doi ani cu Italia, s-a arătat încă o dată că trebuie să dai totul pe teren pe întreaga durată a meciului. Echipei încă îi mai lipsesc unele lucruri, dar de această dată sper să învingem Turcia, chiar dacă ne trebuie 120 de minute”, a declarat Michael Ballack, căpitanul naţionalei Germaniei.

Turcia a fost considerată ca out-sider la începutul turneului, însă, alături de Rusia, a reuşit să ajungă în semifinale deşi ambele s-au aflat la tragerea la sorţi în ultima urnă valorică! Este prima calificare a turcilor în semifinalele Campionatului European şi a doua într-o mare competiţie, după CM 2002. Elveţia, Cehia şi Croaţia pot depune mărturie asupra forţei de joc a formaţiei pregătite de Fatih Terim, dar mai ales asupra moralului de fier al „otomanilor”, care au revenit în toate cele trei meciuri după ce au fost conduşi pe tabela de marcaj! Cu Germania va fi însă foarte greu, datorită lotului subţiat din care Terim va trebui să alcătuiască 11-le de start. Cele mai importante sînt ale „căpitanului” Emre Belozoglu, care însă ar putea reveni, portarului Volkan (Ruştu a fost foarte nesigur în faţa Croaţiei), mijlocaşilor Tuncay şi Arda, dar mai ales a atacantului Nihat. „Dacă vom cîştiga semifinala, vom ajunge pentru prima dată în finala unui mare turneu. Adversarii noştri practică un fotbal total, de nivel înalt, dar noi sîntem hotărîţi şi vrem să mergem pînă la capăt. Hamit joacă la Bayern şi ne-a dat informaţii despre colegii săi, care fac parte din echipa Germaniei. În sferturi eram stresaţi, dar acum, în semifinale, situaţia este diferită\", a declarat Semih Şenturk, atacantul care a egalat Croaţia în prelungirile... prelungirilor.

Nemţii stau mai bine şi la capitolul jucători indisponibili. Practic, Low are la dispoziţie între lotul: Frings şi-a reluat antrenamentele după o fractură costală, Mertesacker şi-a revenit după o răceală, iar Jansen după o uşoară lovitură la umăr. Turcii, în schimb, au lotul decimat: patru jucători sînt suspendaţi, Volkan Demirel (apelul pentru reducerea suspendării a fost respins), Arda Turan, Emre Aşîk şi Tuncay Şanli, iar cinci sînt accidentaţi: Emre Gungor, Nihat Kahveci (ambii au plecat acasă), Tumer Metin, Emre Belozoglu şi Servet Cetin! Singurul care ar putea reveni este Emre Belozoglu, care s-a accidentat în primul meci, cel cu Portugalia, iar Terim ar putea conta pe el ca rezervă, alături de Ayhan Akman, Mevlut Erdinc şi portarul Tolga Zengin. Revine în primul 11 Mehmet Aurelio, care a fost suspendat pentru sfertul de finală cu Croaţia.

Formaţiile probabile - Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzlsperger, Frings (Rolfes) - Schweinsteiger, Ballack, Podolski - Klose; Turcia: Ruştu Recber - Sabri Sarîoglu, Ugur Boral, Gokhan Zan, Hakan Balta - Hamit Altîntop, Mehmet Topal, Mehmet Aurelio, Gokdeniz Karadeniz - Kazim Kazim, Semih Şenturk. Arbitri: Massimo Busacca - Matthias Arnet, Stephane Cuhat (toţi din Elveţia).