Vali Semerenko și Jakov Fak s-au impus la cursele cu start în bloc

Campionatele Mondiale de biatlon

Sport 17 Martie 2015 / 00:00 595 accesări

Duminică, la Kontiolahti (Finlanda), s-au încheiat Campionatele Mondiale de biatlon, ultimele probe fiind cele cu start în bloc. La feminin, unde cursa a măsurat 12,5 kilometri, prima a sosit Vali Semerenko, biatlonista din Ucraina reușind să cucerească primul titlu mondial din carieră, la 29 de ani, după ce anterior obținuse două medalii de argint şi două de bronz. Ucraineanca a prins o zi excelentă în poligon, unde nu a ratat niciuna dintre cele 20 de ţinte! Medalia de argint i-a revenit germancei Franziska Preuss, care, deşi a ratat o ţintă la ultima tragere şi a făcut astfel un tur suplimentar de 150 de metri, a sosit cu doar 6,2 secunde întârziere faţă de învingătoare. Germanca în vârstă de 21 de ani a mai obținut o medalie la Kontiolahti, aur cu ştafeta. Podiumul a fost completat de Karin Oberhofer (Italia), care a cucerit a treia medalie din carieră la Campionatele Mondiale, toate de bronz, aceasta fiind prima într-o probă individuală. Campioana olimpică Daria Domraceva (Belarus) a condus până la jumătatea întrecerii, având trageri curate la primele două intrări în poligon, apoi a ratat două ţinte şi la final a ocupat locul 4.

La masculin, după o cursă de 20 de kilometri, primul a sosit slovenul Jakov Fak (27 de ani), care a obţinut a doua medalie de aur din carieră, după cea câştigată la Ruhpolding, în 2012. Primii trei clasaţi au avut câte o ratare în poligon şi apoi s-au luptat la sprint pentru victorie, Fak depăşindu-l cu doar o secundă pe cehul Ondrej Moravec. Norvegianul Tarjei Boe a încheiat pe locul 3, la 3,7 secunde în urma învingătorului. Legendarul biatlonist norvegian Ole Einar Bjoerndalen (41 de ani) a sosit al patrulea, nereuşind astfel să câştige vreo medalie la CM 2015. El ar putea să obţină a 41-a sa medalie la campionatele lumii anul viitor, când competiţia va avea loc în ţara sa natală, la Oslo-Holmenkollen.

În clasamentul general pe medalii, primul loc a fost ocupat de Franţa, cu trei medalii de aur, două de argint şi una de bronz. Germania a adunat tot trei medalii de aur şi două de argint, dar niciuna de bronz, ocupând locul secund. Norvegia, cu o singură medalie de aur, două de argint şi patru de bronz, s-a clasat pe locul 3 în această ierarhie.