Valu lui Traian a cîştigat campionatul de fotbal “Zona Metropolitană Constanţa“

Sport 13 Iunie 2009 / 00:00 1883 accesări

Echipa Şcolii Generale din Valu lui Traian a cîştigat cea de-a doua ediţie a campionatului de fotbal “Zona Metropolitană“ Constanţa, competiţie desfăşurată în perioada 16 mai - 12 iunie. Vineri, în finala mare, disputată pe terenul sintetic de la Hotelul “Iaki”, Valu lui Traian a învins, cu 5-2, echipa Şcolii Generale Nr. 22 “I.C. Brătianu” din Constanţa. Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat echipa Şcolii Generale “Grigore Moisil” din Năvodari, cîştigătoarea primei ediţii, care a dispus, în finala mică, cu 7-5, de Şcoala Generală din Eforie. La această ediţie au participat 16 formaţii reprezentînd Şcolile Generale Nr. 22, Nr. 29 “Mihai Viteazul” şi Nr. 39 “Nicolae Tonitza” din Constanţa şi Şcolile Generale din localităţile Tuzla, Eforie, Techirghiol, Agigea, Năvodari, Lumina, Mihail Kogălniceanu, Corbu, Poarta Albă, Murfatlar, Valu lui Traian, Cumpăna şi Ovidiu. Toate formaţiile participante au primit cîte un set de echipament şi mingi din partea Asociaţiei Zonei Metropolitane Constanţa. Direcţia pentru Sport a Judeţului a premiat antrenorii cu treninguri şi a oferit diplome şi cupe echipelor clasate pe primele trei poziţii.