Verificare utilă pentru atleţii constănţeni la Grand Prix

Sport 06 Iulie 2010 / 00:00 501 accesări

Sâmbătă şi duminică, la Bucureşti, s-a desfăşurat etapa a II-a a Grand Prix-ului pentru seniori, tineret şi juniori, competiţia reprezentând ultima verificare înaintea Campionatului Naţional de atletism pentru seniori. Sportivii constănţeni au obţinut zece medalii, printre cele mai importante rezultate fiind cele înregistrate de Adrian Vasile (CS Farul - Rapid Bucureşti, antrenor Gabriel Voiculescu), la săritura în lungime, unde a ocupat prima poziţie, cu 7,88 m. Pe primul loc s-a clasat şi Bogdan Ţucă (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera), în proba de 400 m garduri, care a oprit cronometrul la 52 de secunde şi 27 de sutimi. Proba de triplusalt, dominată de sportivele constănţene până acum, a furnizat o medalie de argint, aceasta fiind cucerită de Cristina Toma (CS Farul Constanţa - Politehnica Iaşi), care a revenit în activitatea competiţională după o pauză de aproape un an. Toma a înregistrat o săritură de 13,79 m şi priveşte cu optimism spre CN de seniori, care i-ar putea aduce calificarea la Campionatul European de la Barcelona (26 iulie - 1 august). „Sper să reuşesc o calificare la Campionatul European. Este obiectivul meu pe termen scurt”, a declarat Toma, care se pregăteşte în Grecia. „Aveam nevoie de o schimbare şi sper ca aceasta să fie una cu folos pentru mine”, a adăugat triplusaltista, care se pregăteşte de două luni cu antrenorul grec Georgi Pomasky, cel care îl antrenează şi pe Marian Oprea. La Grand Prix-ul de la Bucureşti a participat şi Cristina Bujin (CS Farul - Politehnica Iaşi, antrenor Lenuţa Dragomir), care s-a clasat pe poziţia a patra, după ce săritura sa a măsurat 13,52 m. A fost prima competiţie pentru Bujin, după ce aceasta a fost nevoită să stea departe de groapa de nisip pentru şase luni, fiind diagnosticată cu hepatită virală A (HVA) la începutul acestui an. Celelalte rezultate obţinute de sportivii constănţeni: Adrian Dăianu (CS Farul - Politehnica Iaşi) - loc 2 la triplusalt (15,37 m), Oana Ganera (CSS 1 - CS Farul, antrenor Cătălin Ganera) - loc 2 la 100 m (12,14), Iulian Geambazu (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera) - loc 2 la 400 m (47,86) şi locul 3 la 200 m (21,45), Alina Râpanu (CS Farul, antrenor Ion Veliciu) - locul 2 la 800 m (2:06,41), Iulian Ganciu (CSS Tulcea - CS Farul, antrenor Corneliu Chistrugă) - locul 3 la 800 m (1:55,88) şi Cristina Sandu (CSM Bucureşti - CS Farul, antrenor Lucian Sfia) - locul 3 la lungime (6,37 m).