Vettel a devenit cel mai tânăr dublu campion mondial

Auto / Formula 1, GP Japonia

Sport 10 Octombrie 2011 / 00:00 485 accesări

Jenson Button a câştigat GP-ul Japoniei, dar eroul zilei a fost Sebastian Vettel, care şi-a apărat cu succes titlul mondial din Formula 1, cucerit anul trecut chiar în ultima cursă a sezonului. Anul acesta, germanul a lichidat conturile mult mai devreme, cu patru curse rămase de alergat din acest sezon. Un sezon în care Vettel a devenit cel mai tânăr dublu campion mondial din istorie, după ce a fost şi cel mai tânăr campion mondial. Cursa din Japonia a adus o nouă pole-position pentru german, care a pornit în cursă în stilul obişnuit, detaşându-se de urmăritori. Dar probabil că motivaţia n-a mai fost aceeaşi ca până acum, Button depăşindu-l pe german la a doua intrare la boxe. Apoi englezul a condus cursa până la final, deşi a terminat cu emoţii, maşina sa oprindu-se imediat după trecerea liniei de sosire! Vettel a terminat al treilea, după Alonso, care a făcut o cursă excelentă, dar fără succes în clasamentul general, unde Button s-a detaşat pe poziţia secundă. Clasamentul de la Suzuka: 1. J. Button (McLaren-Mercedes) în 1h 30.53:427; 2. F. Alonso (Ferrari); 3. S. Vettel (Red Bull); 4. M. Webber (Red Bull); 5. L. Hamilton (McLaren-Mercedes); 6. M. Schumacher (Mercedes GP); 7. F. Massa (Ferrari); 8. S. Perez (Sauber); 9. V. Petrov (Renault); 10. N. Rosberg (Mercedes GP).

Clasament la zi piloţi: 1. S. Vettel (Germania) 324p - campion mondial; 2. J. Button (Anglia) 210p; 3. F. Alonso (Spania) 202p; 4. M. Webber (Australia) 194p; 5. L. Hamilton (Anglia) 178p; 6. F. Massa (Brazilia) 90p; 7. N. Rosberg (Germania) 63p; 8. M. Schumacher (Germania) 60p; 9. V. Petrov (Rusia) 36p; 10. N. Heidfeld (Germania) 34p; 11. A. Sutil (Germania) 28p; 12. K. Kobayashi (Japonia) 27p; 13. Paul di Resta (Anglia) 20p; 14. J. Alguersuari (Spania) 16p; 15. S. Buemi (Elveţia) 13p; 16. S. Perez (Mexic) 13p; 17. R. Barrichello (Brazilia) 4p: 18. B. Senna (Brazilia) 2p; 19. P. Maldonado (Venezuela) 1p. Clasament echipe: 1. Red Bull 518p; 2. McLaren-Mercedes 388p; 3. Ferrari 292p; 4. Mercedes GP 123p; 5. Renault 72p; 6. Force India 48p; 7. Sauber-Ferrari 40p; 8. Toro Rosso 29p; 9. Williams 5p.