Vettel se îndreaptă spre un nou titlu mondial

Automobilism, Formula 1 / GP Italia

Sport 09 Septembrie 2013 / 00:00 375 accesări

Campionul en-titre a făcut un pas uriaş spre un nou titlu mondial în Formula 1, după ce a dominat cu autoritate weekend-ul italian de la Monza, câştigând pentru a treia oară în carieră GP-ul Italiei. Sebastian Vettel a fost cel mai rapid în antrenamentele de vineri, a obţinut pole-position sâmbătă (urmat de Webber, Hulkenberg, Massa, Alonso, Rosberg, Ricciardo, Perez, Button şi Vergne) şi a câştigat clar cursa de ieri, detaşându-se în clasamentul general al piloţilor. Cursa italiană a fost interesantă doar la start, când Massa a plecat foarte bine şi a atacat prima poziţie, Vettel rezistând cu greu, în timp ce Raikkonen s-a ciocnit uşor cu Perez şi a fost obligat să intre la boxe după primul tur pentru a schimba aripa faţă, finlandezul ratând la final intrarea în puncte. Cursă mediocră şi pentru Hamilton, doar al 12-lea în calificări şi al nouălea în clasamentul final, piloţii de la Mercedes având un final de sezon modest. Dacă Vettel a condus cursa de la un capăt la altul, Alonso a trebuit să lupte din greu pentru a ajunge al doilea şi apoi pentru a-şi păstra poziţia secundă, care-i mai oferă şanse teoretice la titlul mondial. Excelentă performanţă pentru Hulkenberg, al treilea în calificări şi al cincilea la final, germanul aducând cea mai bună performanţă pentru Sauber în acest sezon.

Clasamentul de la Monza: 1. S. Vettel (Red Bull) în 1h 18,33:352; 2. F. Alonso (Ferrari) la 05:467; 3. M. Webber (Red Bull) la 06:350; 4. F. Massa (Ferrari); 5. N. Hulkenberg (Sauber); 6. N. Rosberg (Mercedes AMG); 7. D. Ricciardo (Toro Rosso); 8. R. Grosjean (Lotus F1); 9. L. Hamilton (Mercedes AMG); 10. J. Button (McLaren).

Clasamente la zi - piloţi: 1. S. Vettel (Germania) 222p; 2. F. Alonso (Spania) 169p; 3. L. Hamilton (Anglia) 141p; 4. K. Raikkonen (Finlanda) 134p; 5. M. Webber (Australia) 130p; 6. N. Rosberg (Germania) 104p; 7. F. Massa (Brazilia) 79p; 8. R. Grosjean (Franţa) 57p; 9. J. Button (Anglia) 48p; 10. Di Resta (Scoţia) 36p; 11. A. Sutil (Germania) 25p; 12. S. Perez (Mexic) 18p; 13. D. Ricciardo (Australia) 18p; 14. N. Hulkenberg (Germania) 17p; 15. J. Vergne (Franţa) 13p; 15. P. Maldonado (Venezuela) 1p. Firme: 1. Red Bull 352p; 2. Ferrari 248p; 3. Mercedes AMG 245p; 4. Lotus-Renault 191p; 5. McLaren 66p; 6. Force India 65p; 7. Toro Rosso 31p; 8. Sauber-Ferrari 17p; 9. Williams 1p.