Vicecampioana mondială Laura Oprea vâsleşte la Năvodari

Sport 13 August 2010 / 00:00 4061 accesări

Canotajul constănţean şi-a confirmat valoarea la nivel de juniori şi în acest an, după ce, în urmă cu câteva zile, Laura Oprea a cucerit medalia de argint în cadrul Campionatelor Mondiale de canotaj rezervate junioarelor şi juniorilor, competiţie care s-a desfăşurat în Cehia, în localitatea Racice. Aflată la prima competiţie importantă a carierei, sportiva de la Clubul Sportiv Ştiinţa Constanţa a reuşit o cursă excelentă în proba de simplu vâsle, fiind la doar două secunde de medalia de aur. Laura Oprea a parcurs distanţa de 2.000 m în 7 minute şi 52 de secunde, sportiva constănţeană fiind devansată de Judith Sievers (Germania), care a fost cronometrată cu 7 minute şi 50 de secunde.

„Nu speram să obţin medalia de aur. Era prima mea competiţie importantă şi nici nu mă aşteptam la un rezultat atât de bun încă din prima participare. La anul îmi doresc să câştig însă medalia de aur. De această dată a fost foarte greu pentru mine. Am avut emoţii mari”, a declarat sportiva în vârstă de 16 ani. Încurajată de pe margine chiar de idolul ei, Elisabeta Lipă, canotoarea pregătită de Georgeta Grijuc şi Marian Grijuc a reuşit să-şi confirme valoarea arătată în cadrul întrecerilor interne şi balcanice chiar la cel mai înalt nivel. „Speram încă de anul trecut ca această întrecere să fie o confirmare a valorii ei arătată la competiţiile naţionale. Nu îndrăzneam să sper chiar la medalia de argint, dar Laura a făcut o cursă bună. Au fost 20 de echipaje înscrise în cadrul acestei probe şi am avut emoţii foarte mari”, a spus şi antrenoarea Georgeta Grijuc, care a însoţit-o pe sportivă la Racice.

Revenită la începutul acestei săptămâni la Constanţa, Laura Oprea vâsleşte în aceste zile şi la Campionatul Naţional de canotaj pentru junioare şi juniori, care se desfăşoară la Năvodari. Aşa cum era de aşteptat, sportiva de la Clubul Sportiv Ştiinţa Constanţa a cucerit titlul naţional în proba de simplu vâsle, finala probei având loc ieri dimineaţă. „Mi-am îmbogăţit palmaresul cu încă o medalie de aur, dar sper să nu mă opresc aici”, a spus Laura Oprea, în timp ce se mândrea în faţa camerei foto cu medalia de argint de la CM. Tot la Racice, foarte aproape de podium a fost şi sportiva Lavinia Ţârlea, legitimată tot la CS Ştiinţa Constanţa, care a ocupat locul 4 în proba de 8+1. Delegaţia tricoloră a mai cucerit la Racice încă două medalii de aur, prin Alexandra Bizom şi Elena-Oltiţa Hrişcă (Olimpia Bucureşti), la dublu rame feminin, şi prin echipajul masculin format din Vlad-Dragoş Aicoboae, Toader-Andrei Gontaru, Marius Vasile Cozmiuc şi Cosmin Răzvan Boguş (Centrul Olimpic de Canotaj de la Orşova), la 4 rame fără cârmaci.