Victorie aşteptată pentru voleibalistele tricolore

Volei (f) / CE 2011, al II-lea tur preliminar, turneul 2 : ROMÂNIA - SUEDIA 3:1

Sport 29 Mai 2010 / 00:00 591 accesări

Al doilea turneu al Grupei E de calificare la Campionatul European de volei feminin din 2011 a început vineri, în Sala Sporturilor din Constanţa. Conform aşteptărilor, reprezentativa României s-a impus în duelul cu Suedia, jucătoarele antrenate de Darko Zakoc câştigând cu 3:1. Dacă în primul set voleibalistele tricolore s-au impus la pas, cu 25:11, în al doilea set situaţia s-a schimbat. Oaspetele au condus cu 8:3 la primul time-out tehnic şi cu 16:12 la al doilea, iar cursa de urmărire a formaţiei noastre nu a avut succes, suedezele egalând situaţia după 25:20. A fost un simplu foc de paie, pentru că în următoarele două seturi voleibalistele noastre au depăşit, fără probleme, cu 25:14 şi 25:12, o echipă care a primit cadou un set, pentru că diferenţa de valoare a fost evidentă. Pentru România au evoluat: Neaga - Mureşan, Nucu, Onyejekwe, Corjeuţanu, Nedelcu şi Manu - libero; au mai jucat: Gavrilescu (cpt.), Trică, Zaharia şi Miclea. În urma acestui succes, România mai face un pas spre calificarea directă la turneul final care va fi găzduit de Italia şi Serbia. „A fost un meci greu, pentru că oboseala îşi spune cuvântul. Ne bucurăm că am obţinut victoria. Vrem să ne odihnim, iar în meciul cu Slovenia să învingem din nou. Le mulţumim spectatorilor pentru atmosfera superbă creată în tribune şi sperăm să fie alături de noi şi în următoarele partide”, a spus Nneka Onyejekwe, centrul echipei noastre. „Am intrat un pic în jocul lor şi le-am oferit un set. Cred că am trecut peste emoţiile debutului în faţa propriilor suporteri, iar cu Slovenia va fi mai bine. Vrem să obţinem victorii şi în următoarele două partide”, a declarat şi extrema Florentina Nedelcu. „După două campanii nereuşite, acum se fac toate eforturile pentru a reveni în elita europeană. Sperăm să reuşim acest lucru”, consideră Viorel Manole, secretarul general al Federaţiei Române de Volei. Cum în celălalt joc disputat vineri, Belgia a dispus de Slovenia, cu 3:1, lupta pentru prima poziţie se va da între România şi Belgia, meciul direct, programat duminică, fiind decisiv.

Rezultate - vineri: Belgia - Slovenia 3:1 (25:14, 22:25, 25:20, 25:17), România - Suedia 3:1 (25:11, 20:25, 25:14, 25:12).

Programul partidelor - sâmbătă: Belgia - Suedia (ora 17.00), România - Slovenia (ora 20.00); duminică: Suedia - Slovenia (ora 17.00); România - Belgia (ora 20.00). Toate meciurile vor fi transmise în direct de Neptun TV.