Victorie categorică pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN, etapa a 4-a: CS TOMIS CONSTANŢA - HC ZALĂU 30-20

Sport 04 Octombrie 2010 / 00:00 625 accesări

Una dintre cele mai dificile partide din acest început de campionat s-a încheiat cum nu se putea mai bine pentru formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa. Echipa pregătită de Ion Crăciun şi Florin Cazan s-a impus categoric, duminică, în Sala Sporturilor din Medgidia, în cadrul etapei a 4-a a Ligii Naţionale, în faţa echipei HC Zalău, scor 30-20 (15-10). Elevele lui Gheorghe Tadici au condus doar în primul minut de joc, când au deschis scorul prin Adriana Holhoş. Constănţencele au pus rapid stăpânire pe joc, jumătatea primei reprize consemnând un avantaj consistent pentru gazde, 10-3 (min. 15). Diferenţa a crescut în avantajul Tomisului şi în următoarele minute de joc, vulcanicul Tadici privind neputincios către sportivele sale, conduse cu 15-5 (min. 24). Inexplicabil, gazdele au lăsat garda jos spre finalul primei reprize, iar oaspetele au recuperat din deficit până la plecarea la pauză, scor 15-10. Muştruluite de Ion Crăciun, constănţencele au revenit montate pe teren, reuşind să refacă până la finalul partidei diferenţa de zece goluri, în condiţiile în care Zalăul a arătat că nu a depăşit încă şocul înfrângerii cu CSM Bucureşti, din etapa trecută. „Mă bucur pentru victoria fetelor. Este meritul lor. Din păcate, avem căderi inexplicabile în meci, pe care trebuie să le corectăm cât mai repede”, a declarat Crăciun. Pentru Tomis au marcat: Mateescu 6g, Tîlvîc 6g, Zamfir 5g, Pătru 4g, Barcan 4g, Rusu 4g şi Pîrîianu 1g.

Celelalte rezultate ale etapei a 4-a - sâmbătă: Oltchim - Cetate Deva 34-25; duminică: HCM Roman - CSM Bucureşti 32-29; Oţelul Galaţi - Dunărea Brăila 18-18; HCM Baia Mare - HCM Buzău 37-30; SCM Craiova - U. Jolidon Cluj 21-26; Rulmentul Braşov - U. Reşiţa 30-25.