Victorie chinuită pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 15-a: CSU NEPTUN CONSTANȚA - MUREȘUL TG. MUREȘ 27-24

Sport 19 Ianuarie 2015 / 00:00 750 accesări

Echipa CSU Neptun Constanța a obținut, duminică, prima victorie din acest an, scor 27-24 (14-12) cu Mureșul Târgu Mureș, în etapa a 15-a din Liga Națională de handbal feminin. A fost însă un succes conturat abia în ultimele minute, jocul slab al constănțencelor punând în multe momente în balanță destinația celor trei puncte. Având în față o echipă care nu acumulase niciun punct în precedentele 14 partide, handbalistele constănțene au intrat relaxate în meci, lucru de care jucătoarele pregătite de Gheorghe Covaciu au profitat, scor 3-1 pentru Tg. Mureș, în min. 8. Constanța a egalat două minute mai târziu, Enescu și-a readus echipa în avantaj în min. 17, scor 6-5, și se părea că partida își va urma cursul așteptat. Mai ales că Mărginean și Tamaș duceau diferența la trei lungimi în min. 20, scor 9-6. Tg. Mureș a egalat, surprinzător, în min. 28, scor 12-12, dar la pauză Neptunul avea totuși un ecart de două goluri, 14-12, ultimul gol fiind reușit de Enescu. Ivan (2g) a mărit pentru prima oară avansul Constanței la patru goluri, 16-12 în min. 32, iar puținii spectatori prezenți la meci se gândeau deja la un succes facil al favoritelor. Din păcate, cu un joc slab în următoarele zece minute, în special al interului dreapta Andreea Ivan și al extremelor Orșivschi și Bărbos, dar și al portarilor Petrescu și Vișan, gazdele au permis mureșencelor să revină pe tabelă și să preia conducerea în min. 43, scor 20-19. Tamaș și Ivan au readus Constanța în avantaj, 21-20, însă până în min. 53 s-a mers cap la cap. Constanța a avut un final mai bun de meci, experiența lui Iovănescu și Enescu fiind decisivă, iar CSU Neptun s-a impus cu 27-24. Pentru echipa constănțeană au marcat: Enescu 10g (3x7m), Tamaș 9g, Ivan 4g, Mărginean 2g, Bărbos și Iovănescu - câte 1g.

„Mă așteptam ca echipa din Tg. Mureș să se bată, așa cum a făcut-o în fiecare deplasare. Nu am reușit, din păcate, să le conving pe fete că Mureșul a făcut meciuri bune în toate deplasările, chiar dacă nu a obținut niciun punct. Le felicit pentru rezultat, dar au rămas datoare și sper ca la meciul următor să îmi arate altceva. Au fost multe greșeli de tehnică și ne-am încurcat mult în atac, nu am avut disciplină de joc”, a declarat antrenorul principal al Neptunului, Ion Crăciun

Celelalte rezultate ale etapei: Unirea Slobozia - CSM București 24-29, CSM Cetate Deva - Corona Brașov 27-27, HC Zalău - Dunărea Brăila 34-31, SCM Craiova - HCM Roman 20-26, U. Cluj - HCM Rm. Vîlcea 29-27. Partida CSM Ploiești - HCM Baia Mare a avut loc duminică seară. Clasament: 1. HCM Baia Mare 39p, 2. CSM București 38p, 3. Corona Brașov 36p, 4. SCM Craiova 33p, 5. HCM Roman 29p, 6. Dunărea Brăila 24p, 7. Zalău 19p, 8. CSM Ploiești 18p, 9. HCM Rm. Vâlcea 17p, 10. Cetate Deva 15p, 11. CSU NEPTUN CONSTANȚA 13p, 12. Unirea Slobozia 12p, 13. U. Cluj 11p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.