Victorie chinuită pentru Farul

Fotbal / Liga I-29: Jiul Petroşani - FC Farul 1-2

Sport 30 Aprilie 2007 / 00:00 999 accesări

După şapte meciuri fără victorie, FC Farul a obţinut un succes chinuit, 2-1, în fieful “lanternei roşii”, Jiul Petroşani, în etapa a 29-a a Ligii I, şi a făcut un pas mare către salvarea de la retrogradare. Deşi anunţase că-i lipsesc jumătate din titulari din cauza accidentărilor, antrenorul Basarab Panduru a început jocul cu formula standard. “Rechinii” au pornit ca din tun şi după primul sfert de oră aveau deja un avantaj de două goluri. În min. 11, Guriţă a trimis mingea pe lîngă Anton şi fundaşul gazdelor, Ciprian Dinu, în tentativa de a evita golul, a trimis în proprie poartă. Un minut mai tîrziu, acelaşi Guriţă a centrat şi Todoran a trimis cu latul în plasă, dublînd avantajul. Culmea, gazdele au reintrat în joc şi Vlas s-a întrebuinţat serios la “torpila” lui Pîcleşan, urmată la doar cîteva minute de lobul lui Apetri, care a ratat de puţin ţinta. Petroşănenii, ca şi retrogradaţi în liga secundă, au reluat atacurile în repriza secundă, dar au trebuit să aştepte o jumătate de oră pentru a-l învinge pe Vlas. Portarul Farului nu a mai avut ceva în minutul 78, cînd Apetrei a reluat în plasă din careu centrarea venită de la Dulcea. Pe final, constănţenii au tremurat la lovitură liberă executată de 18 metri de Apetrei în minutul 90, dar Vlas a respins cu o intervenţie de excepţie. La lovitura de colţ a venit şi portarul Anton, dar nu s-a mai întîmplat nimic şi Farul a plecat acasă cu cele trei puncte, chiar dacă a prestat din nou un joc foarte slab.

Au evoluat formaţiile - Jiul (antrenor Gheorghe Poenaru): I. Anton - M. Petrescu (23 Teuşan), Mihart (58 Bicfalvi), Pintilii, Lungan - Borza (58 Spînoche), Pîcleşan, M. Gheorghe, C. Dinu - Dulcea, Apetrei; Farul (antrenor Basarab Panduru): Vlas - I. Barbu, Gheară, Şchiopu, L. Florea - Todoran, Păcuraru (70 Băcilă), Otvoş (46 M. Nae), I. Apostol (63 Maxim) - Guriţă, T. Moldovan. Marcatori: Apetri 78/ C. Dinu 11 - autogol, Todoran 12. Spectatori: 400. Cartonaşe galbene: Teuşan. Au arbitrat: Martiş (Focşani) - Nicolae Marodin şi Iulian Radu (ambii din Bucureşti).

CFR, doar remiză la Piteşti

Rezultatele etapei a 29-a - sîmbătă: FC Vaslui - Unirea Urziceni 0-0; U. Craiova - FC Naţional 1-0 (Rose 37); Poli Timişoara - Pandurii Tg. Jiu 1-0 (G. Bucur 49); duminică: FC Argeş - CFR Cluj 0-0; UTA - Ceahlăul 1-0 (Edson 49); JIUL - FC FARUL 1-2 (Apetrei 78/ Guriţă 11, Todoran 12); Dinamo - Gloria 2-0 (Ze Kalanga 35, L. Ganea 77); Steaua - Oţelul 3-0 (V. Badea 41, V. Iacob 49, Ochiroşii 90); luni, 30 aprilie: Rapid - Poli Iaşi (ora 20.15, Naţional TV).