Victorie chinuită pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile EURO 2016: ROMÂNIA - INSULELE FEROE 1-0

Sport 30 Martie 2015 / 00:00 729 accesări

Meci dificil pentru reprezentativa de fotbal a României, aseară, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești. În confruntarea cu selecționata Insulelor Feroe, tricolorii s-au chinuit să obţină victoria în etapa a cincea a Grupei F a preliminariilor EURO 2016, scor 1-0, trecându-şi în cont cele trei puncte puse în joc graţie golului marcat de atacantul Claudiu Keșerü, în minutul 21. Alexandru Maxim a executat o lovitură liberă, mingea a fost deviată de zid în bară, iar Keșerü a fost la locul potrivit în interiorul careului mic pentru a trimite balonul în plasă. În finalul partidei, în al doilea minut al prelungirilor, portarul Pantilimon a respins mingea şutată de Edmundsson, salvând echipa noastră de o remiză ruşinoasă. Selecţionerul Anghel Iordănescu a declarat, la finalul întâlnirii, că România a meritat victoria, iar prestaţia mai slabă a tricolorilor a fost cauzată de starea terenului. În meciul de ieri, căpitanul formaţiei noastre, Răzvan Raţ, a ajuns la 103 selecţii în echipa naţională.

Au evoluat următoarele formații - România (selecționer Anghel Iordănescu): Pantilimon - Papp, Chiricheş, Dr. Grigore, Raţ (cpt.) - Pintilii, Sânmărtean (86 Prepeliță) - Adi Popa (71 Torje), Rusescu (60 Cr. Tănase), Al. Maxim - Keșerü; Insulele Feroe (selecționer Lars Olsen): G. Nielsen - J. Davidsen, A. Gregersen (cpt.), Nattestad, V. Davidsen - O. Faerø (74 A. Olsen) - Holst, B. Olsen (79 Sørensen), Jacobsen (79 R. Joensen), S. Vatnhamar - Edmundsson. Cartonașe galbene: Keșerü, Torje / S. Vatnhamar. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Portugalia, avându-l la centru pe Artur Dias.

Duminică s-au disputat și meciurile Irlanda de Nord - Finlanda 2-1 (K. Lafferty 33, 38 / Sadik 90+1) și Ungaria - Grecia 0-0.

Clasament Grupa F: 1. ROMÂNIA 13p (golaveraj: 7-1), 2. Irlanda de Nord 12p (8-4), 3. Ungaria 8p (4-3), 4. Finlanda 4p (5-7), 5. Insulele Feroe 3p (2-7), 6. Grecia 2p (1-5).