Victorie clară pentru Dinamo, la ultimul meci acasă în Liga Campionilor

Handbal masculin

01 Decembrie 2016 / 21:12 494 accesări

Dinamo a învins, joi seară, scor 35-29, pe ABC Braga, într-un meci disputat în grupa D din Liga Campionilor la handbal masculin, însă echipa antrenată de Eliodor Voica nu mai are şanse de calificare în optimile de finală ale competiţiei.

Dinamo a început slab partida cu Braga, care a condus cu 3-1 după primele cinci minute, însă elevii lui Eliodor Voica şi-au revenit imediat, preluând conducerea pe tabelă. Sajad Esteki care a reuşit un gol superb în minutul 12, iar Dinamo şi-a creat imediat un avantaj de patru goluri, 8-4, moment în care tehnicianul portughezilor a solicitat primul time-out.

La pauză, gazdele au condus cu 20-15, Sajad Esteki fiind cel mai bun marcator după primele 30 de minute, cu şase reuşite, iar Ionuţ Irimuş a avut 7 intervenţii. Începutul reprizei secunde a aparţinut celor de la Braga, care s-au apropiat la trei goluri, 22-19, în minutul 37, însă Dinamo a avut zece minute de excepţie şi a stabilit o diferenţă de şapte goluri, 29-22, decisivă pentru a stabili învingătoarea partidei.

Sajad Esteki a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 13 goluri, fiind totodată şi golgeterul Ligii Campionilor, cu 68 de goluri marcate în nouă partide. Interul iranian a fost secondat de fratele său, Allahkaram, cu cinci goluri şi Asoltanei, cu patru reuşite.

Pedro Spinola, Dario Andrade şi Nuno Pereira au fost cei mai prolifici handbalişti de la oaspeţi, cu şapte goluri.

S-a terminat 35-29 pentru Dinamo, care a acumulat 8 puncte şi ocupă locul patru în grupa D, fără şanse de calificare în faza următoare a Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Eliodor Voica va juca în etapa a 10-a, în deplasare, cu Beşiktaş, în 11 februarie 2017.