Victorie clară pentru Săgeata

Fotbal / Meci amical: SĂGEATA NĂVODARI - CSM RM. VÂLCEA 4-1

Sport 06 August 2014 / 00:00 611 accesări

Aflată de trei zile într-un stagiu de pregătire la Bușteni, Săgeata Năvodari a disputat, ieri, o primă partidă de verificare. Echipa pregătită de Cătălin Anghel, Norbert Niță și Alexandru Iliuciuc a întâlnit o altă candidată la promovarea în prima ligă, CSM Rm. Vâlcea, meciul disputându-se pe stadionul „Metrom” din Brașov. Năvodărenii au făcut un joc bun și au continuat seria victoriilor din această vară, impunându-se fără drept de apel, cu 4-1, după ce la pauză conduceau deja cu 3-0. Golurile formației de pe litoral au fost reușite de Vezan, de două ori, Eloy și Guerra. „A fost un joc bun, ținând cont că venim după o perioadă mai grea de pregătire, dar mă bucur că jucătorii au răspuns la ceea ce le-a cerut antrenorul Cătălin Anghel. Este o victorie clară, dar nu trebuie să uităm că vorbim despre o simplă partidă de verificare, chiar dacă la adversari au evoluat mulți jucători de valoare, pe care am dorit să-i aduc la Săgeata. Mai avem însă mai multe probleme de rezolvat, mai ales în privința lotului. Vor mai pleca doi sau trei jucători și vom aduce alții. Condițiile de la Bușteni sunt bune, vremea este mult mai răcoroasă față de cea de la mare, dar terenul de antrenament lasă puțin de dorit”, a declarat managerul general al năvodărenilor, Aurelian Băbuțan.

Antrenorul Cătălin Anghel a început partida cu următoarea formulă de joc: Gordin - Cîrjă, Ursu, Damian, Bruno - Bărbulescu, Muzac - C. Ganea, Vezan, Eloy - Guerra. După pauză au mai intrat: Ormenișan, Dușan, Fl. Pătrașcu, Iloie, Ed. Năstase, Nicoară, Wagner, M. Chițu, Cazan, Ciochină și Gorovei. Nu au jucat Rotariu, Vieru și Deletic, ultimul acuzând probleme medicale. Următorul meci amical este programat vineri, împotriva celor de la ACS Berceni.