Victorie clară pentru tricolorii mici

Sport 14 Octombrie 2009 / 00:00 352 accesări

Umilită vineri, în Letonia, unde a cedat la scor, 1-5, naţionala de tineret a României s-a răzbunat, ieri, pe micuţa reprezentativă a Insulelor Feroe, pe care a învins-o, la Botoşani, cu 3-0, într-o partidă contînd pentru preliminariile Campionatului European din 2011. Scorul a fost deschis încă din min. 5, de Bicfalvi, cu un şut în forţă de la 24 m, în dreapta portarului Jorgensen. Pînă la pauză, tricolorii mici au mai înscris o dată, Liviu Ganea finalizînd cu un şut la colţul scurt o acţiune personală, cu cinci minute înaintea finalului primei reprize. Avantajul a crescut în min. 58, atunci cînd Andrei Ionescu a şutat perfect la colţul lung. Pentru România au evoluat: C. Lungu - Bărboianu, R. Barbu, Găman, S. Ilie - Torje (81 Alexe), Bicfalvi, A. Ionescu - L. Ganea, Sburlea (66 Bujor) - Ioniţă (59 Ochiroşii). Fundaşul Farului, Alexandru Măţel, nu a fost folosit, rămânînd pe banca de rezerve. În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Emil Săndoi a urcat din nou pe prima poziţie în clasamentului grupei, însă ar putea pierde fotoliul de lider după partida Rusia - Moldova, programată astăzi. Clasament: 1. România 15p; 2. Rusia 12p; 3. Letonia 9p; 4. Moldova 7p; 5. Feroe 5p; 6. Andorra 0p.