Victorie cu mari emoţii pentru Belgia

Fotbal / Turneul final al CM din Brazilia, Grupa H: BELGIA - ALGERIA 2-1

Sport 18 Iunie 2014 / 00:00 561 accesări

Belgia şi Algeria au oferit, aseară, un meci spectaculos pe “Estadio Mineirao“ din Belo Horizonte, în deschiderea Grupei H de la turneul final din Brazilia. Duelul dintre cele două formaţii s-a încheiat în cele din urmă cu un succes muncit pentru Belgia, scor 2-1 (Fellaini 70, Mertens 80 / Feghouli 25-pen.). În faţa unei formaţii considerate superioară la toate capitolele, Algeria a încercat să pună probleme printr-un joc ofensiv, departe de poarta lui Mbolhi. A fost “ajutată” şi de Belgia în primele 25 de minute, “dracii roşii” preferând un joc de aşteptare, convinşi că cele 90 de minute avute la dispoziţie vor fi suficiente pentru a înscrie. Iar şutul lui Witsel, de la 25 m, din min. 21, respins greu de Mbolhi, părea să confirme planul tactic al belgienilor. Dar în min. 24, Vertoghen l-a faultat în careu pe Feghouli şi acelaşi Sofiane Feghouli, jucător născut în Franţa, l-a învins din lovitură de la 11 m pe Courtois: 1-0 pentru Algeria! Belgia a încercat să riposteze, dar intervenția lui Mbolhi la şutul lui Witsel sau imprecizia lui Chadli şi Vertoghen au păstrat avantajul fragil de partea nord-africanilor după primele 45 de minute.

SCHIMBĂRI INSPIRATE. Începutul părţii secunde nu a adus nimic nou în jocul Belgiei, elevii lui Marc Wilmots având o posesie net superioară, dar fără rezultat în preajma careului algerian. A fost nevoie de inspiraţia lui Wilmots, care l-a trimis pe teren pe Fellaini, în min. 65, iar atacantul de la Manchester United a egalat în min. 70, cu o superbă lovitură de cap de la aproximativ 11 m. Reuşita a dat aripi formaţiei belgiene, care în min. 80 a preluat conducerea, scor 2-1, prin reuşita lui Mertens, un alt jucător intrat după pauză, care l-a învins pe Mbolhi cu un şut de la 14 m în urma unui contraatac. Până la final, tot belgienii au fost mai aproape de gol, dar tabela nu s-a mai modificat. Mijlocaşul belgian Kevin De Bruyne a fost desemnat jucătorul meciului. El a fost prezent în teren pe toată durata partidei şi a reuşit 56 de pase.

Au evoluat - Belgia (antrenor Marc Wilmots): Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Dembele (65 Fellaini), Witsel - De Bruyne, Chadli (46 Mertens), E. Hazard - Lukaku (58 Origi); Algeria (antrenor Vahid Halilhodzic): Mbolhi - Mostefa, Bougherra, Halliche, Ghoulam - Bentaleb, Medjani (84 Ghilas) - Feghouli, Taider, Mahrez (71 Lacen) - Soudani (66 Slimani). Cartonaşe galbene: Vertoghen / Bentaleb. Meciul a fost arbitrat la centru de Marco Rodriguez (Mexic).