Victorie de palmares pentru leşi

Grupa A: Costa Rica - Polonia 1-2

Sport 21 Iunie 2006 / 00:00 949 accesări

Fără îndoială, confruntarea dintre Costa Rica şi Polonia a reprezentat pentru jucătorii celor două formaţii un prilej de a uita de cele două înfrîngeri de la Mondialul german. Cîştig de cauză au avut, în cele din urmă, polonezii, care au revenit de la 0-1, prin dubla lui Bosacki, desemnat jucătorul meciului. Costa Rica a deschis scorul în min.25, Roland Gomez fructificînd o lovitură liberă de la 18m şi cu ajutorul portarului Boruc, păcălit de şutul atacantului advers. După opt minute, polonezii au egalat, Bosacki profitînd de ieşirea hazardată a lui Porras, iar în repriza a doua, în min.66, fundaşul europenilor a adus victoria formaţiei sale tot în urma unui corner. Costa Rica a avut un gol anulat, Wanchope fiind semnalizat în poziţie de ofsaid, astfel că după cele 90 de minute de joc Polonia s-a impus cu 2-1. Succes de palmares pentru echipa antrenată de Pawel Janas, care a repetat evoluţia slabă din urmă cu patru ani, de la Mondialul asiatic, în timp ce Costa Rica, aflată la a treia participare la un turneu final, se întoarce acasă, din Germania, fără nici un punct.

Au evoluat formaţiile - Costa Rica (antrenor Alexander Guimaraes): Porras - Umana, Drummond (70 Wallace), L.Marin, Badilla - M.Solis, Bolanos (78 Saborio), Gonzalez, Centeno - R.Gomez (82 Hernandez), Wanchope; Polonia (antrenor Pawel Janas): Boruc - Baszczynski, J.Bak, Bosacki, Mi.Zewlakow - Jelen, Radomski (64 Lewandowski), Szymkowiak, Krzynowek - Zurawski (46 Brozek), Smolarek (85 Rasiak). Au marcat: R.Gomez 25/ Bosacki 33, 66. Cartonaşe galbene: Umana, L.Marin, R.Gomez, Badilla, Gonzalez/ Radomski, J.Bak, Mi.Zewlakow, Baszczynski. Au arbitrat: Shamsul Maidin (Singapore) - Prachya Permpanich (Thailanda) şi Eisa Ghuloum (Emiratele Arabe Unite).