Victorie de palmares pentru tricolori

Fotbal / Meci amical: ROMÂNIA - BELGIA 2-1

Sport 15 Noiembrie 2012 / 00:00 592 accesări

Naţionala de fotbal a României a încheiat cu un succes anul 2012, impunându-se, aseară, cu 2-1 (Al. Maxim 32, Torje 66-pen. / Benteke 32), în faţa Belgiei, într-o partidă amicală, disputată pe Arena Naţională din Bucureşti. Într-o formulă inedită, cu Găman, Gardoş şi Nistor printre titulari, tricolorii au început jocul timoraţi şi oaspeţii au dominat cu autoritate, creându-şi câteva ocazii mari de a marca. Mai întâi, Tătăruşanu s-a opus la şutul lui De Bruyne, apoi Mertens a lovit bara din stânga portarului român. Insistenţa belgienilor s-a concretizat în min. 23, când Benteke a profitat de eroarea lui Gardoş şi a şutat printre picioarele fundaşului stelist, surprinzându-l pe Tătăruşanu. Egalitatea s-a restabilit după nouă minute, graţie unui şut în cros trimis de Alexandru Maxim, de la 18 m, astfel că cele două echipe au intrat la cabine la egalitate. Situaţia s-a schimbat după pauză, numeroasele schimbări făcute de Piţurcă făcându-i pe tricolori să treacă la cârma partidei. Drept urmare, după două ocazii irosite de Marica, elevii lui Victor Piţurcă au preluat conducerea pe tabela de marcaj în min. 66, Torje executând perfect o lovitură de pedeapsă acordată pentru henţul comis de Vertonghen. Oaspeţii au căutat egalarea, dar Lukaku, scăpat singur, a trimis pe lângă poartă. Minutele de prelungire au adus un mic asediu la poarta lui Tătăruşanu, însă acelaşi Lukaku, în două rânduri, şi Van Buyten nu au găsit soluţia pentru a înscrie golul egalării.

Au evoluat - România (selecţioner Victor Piţurcă): Tătăruşanu - Chiricheş (61 Chiricheş), V. Găman (46 D. Goian), Gardoş, Latovlevici (68 Şt. Radu) - Pintilii (46 Bourceanu), D. Nistor (46 C. Lazăr) - Chipciu (46 Cr. Tănase), Grozav (46 B. Stancu), Al. Maxim (46 Torje) - Marica; Belgia (antrenor Marc Wilmots): Mignolet - Gillet, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini, Defour (57 Vossen) - De Bruyne, Mertens (61 Mboyo), Benteke (57 Lukaku). Au arbitrat: Mauro Bergonzi - Lorenzo Manganelli şi Massimiliano Grilli (toţi din Italia). Rezervă: Radu Petrescu