Victorie de senzaţie pentru CVM Tomis

Eveniment 06 Noiembrie 2008 / 00:00 3857 accesări

Meci de povestit nepoţilor, aseară, în Sala Sporturilor! A treia dispută directă în Cupa CEV dintre CVM Tomis Constanţa şi Hypo Tirol Innsbruck le-a revenit tot constănţenilor, cu scorul de 3-2 (19-25, 20-25, 25-18, 29-27, 21-19), dar austriecii au acum avantajul partidei retur pe teren propriu. La Innsbruck, gazdele merg mai departe în cazul unei victorii cu 3-1 sau 3-0, dar şi dacă îşi adjudecă setul de aur în cazul unui succes cu 3-2. Tomis a mai cîştigat însă în USI Halle din Innsbruck, în decembrie anul trecut, cu 3-2, iar repetarea acestui scor şi miercurea viitoare, la retur, ar califica în turul următor campioana României.

Constănţenii au revenit după 0-2 la seturi

Tirol a început excelent jocul de aseară şi a dominat primul set de la un capăt la altul: 15-11, 20-12, 23-15. Oaspeţii au blocat foarte bine şi au profitat din plin de erorile comise de preluarea Tomisului. Nici introducerea lui Voinea în locul lui Ashlei nu a îmbunătăţit recepţia din serviciu, iar Hypo, cu Leo Negao şi Mozer foarte buni în atac şi apărare, s-a impus cu 25-19. Gazdele au echilibrat disputa în setul secund, cînd au ţinut aproape de echipa adversă şi chiar au condus cu 19-17. Tirol a revenit însă graţie blocajului şi a cîştigat setul cu trei puncte reuşite de Chocholak, dintre care doi aşi! 25-20 şi un incredibil 2-0 la seturi pentru austrieci, care au avut în primii şapte un singur... austriac get-beget, pe Laure, alături de Găvan, doi slovaci, un italian, un maghiar şi un brazilian. Publicul constănţean a crezut însă în jucătorii Tomisului, i-a încurajat continuu, iar aceştia nu l-au dezamăgit! Revenirea gazdelor s-a produs pe fondul unei preluări mult îmbunătăţite, Voinea jucînd în locul lui Ashlei de la 11-11 în setul 3 pînă la finalul partidei, şi a blocajelor reuşite de Began. Tomisul a preluat conducerea la 13-13 şi nu a mai cedat-o: 18-13, 21-14, 23-15. S-a încheiat 25-18, ultimele cinci puncte ale constănţenilor fiind reuşite de Miseikis. Oaspeţii au jucat din setul 4 cu Douglas în locul lui Joscak, iar brazilianul, bine susţinut de Chocholak şi Leo Negao, a contribuit la revenirea echipei sale. Tirol a condus cu 15-11, 20-14 şi 21-15, apoi cu 23-19 şi 24-22! Constanţa nu a cedat şi a anulat cele două mingi de meci, fructificînd a patra minge de set de care a beneficiat. 2-2 la seturi, după 29-27 şi 31 de minute de joc!

Un tie-break de 23 de minute!

Ce s-a întîmplat în tie-break a fost o nebunie, de nerecomandat cardiacilor! Tirol a început excelent, constănţenii au comis cîteva erori şi austriecii s-au „dus” la 3-0, 6-2 şi 10-6. Stelio De Rocco a mutat însă foarte inspirat, trimiţîndu-l din nou pe Ashlei în teren, cît timp Voinea s-a aflat în linia întîi, iar brazilianul şi-a „spălat păcatele”, contribuind alături de Began la punctul de 11-12 şi egalînd la 12! Cele două formaţii au continuat apoi rocada pe tabela de scor: 14-12 Tomis, Tirol anulează două mingi de set; 15-14 Tirol, Tomis egalează! S-a mers cap la cap, cu gazdele în avantaj datorită atacurilor finalizate de Miseikis, Voinea şi Daivison, pînă la 20-19, scor la care lituanianul a pus capăt thriller-ului, după aproape 130 de minute timp de joc efectiv! Un succes memorabil pentru campionii României, care au meritul că au crezut pînă la capăt în şansa lor şi în cunoscutul dicton italian „Non c’e due senza tre”: nu există doi fără trei, în disputele cu Tirol...

Au evoluat - CVM Tomis (antrenor Stelio De Rocco): Firpo - Miseikis, Began, Brinkman, Ashlei, Daivison, Tănăsescu - libero; au mai jucat: Lică, Toronyai, Voinea şi Pereu; Hypo Tirol (antrenor Gernot Hupfauf): Carletti - Chocholak, Joscak, Găvan, Mozer, Leo Negao, Laure - libero; au mai jucat: Douglas şi Paulo da Silva. Au arbitrat cu greşeli: Mario Bernaola (Spania) şi Shlomo Brutman (Israel).

Declaraţii după meci

„A fost un meci extraordinar! Ei şi-au jucat şansa, au dorit revanşa după eliminarea de anul trecut şi au venit aici să cîştige. Şi noi am crezut în şansa noastră pînă la capăt şi cred că am meritat victoria” - Radu Began, căpitan CVM Tomis.

„Sîntem antrenaţi să jucăm fiecare meci pînă la ultima minge. Am crezut în şansa noastră, am evoluat din ce în ce mai bine şi acest lucru s-a văzut pe tabelă” - Florin Voinea, jucător CVM Tomis.

„E prima oară în viaţa mea cînd joc un asemenea meci, atît de greu şi tensionat! Fiecare punct a fost foarte important şi am luptat pînă la capăt pentru victorie” - Arvydas Miseikis, jucător CVM Tomis.

„Tirol a jucat cu multă agresivitate în primele două seturi, cu multă dorinţă de victorie, dar jucătorii mei nu au depus armele. Le-am spus de cîte ori eram conduşi să nu privească tabela şi să joace fiecare punct pînă la capăt. Cred că, în această seară, cheia succesului au reprezentat-o cele trei lucruri pe care le-am cerut jucătorilor: dorinţă de victorie, perseverenţă şi muncă de echipă” - Stelio De Rocco, antrenor CVM Tomis.

„Am fost la un pas de o revanşă multdorită şi sînt foarte dezolat în special de setul patru, cînd am avut şi cinci puncte avans şi nu am putut să închidem setul. I-am avut în mînă pe constănţeni şi în setul cinci şi din nou i-am lăsat să cîştige. Cred că dacă nu era publicul, Tomis nu cîştiga! Echipa noastră a căzut puţin mental şi asta s-a văzut în special la preluare” - Daniel Găvan, căpitan Tirol Innsbruck.

„Am condus cu 2-0 la seturi, am avut posibilitatea să cîştigăm meciul, şi în setul patru şi în setul cinci, dar gazdele au revenit şi au întors rezultatul. Felicit ambele formaţii pentru evoluţiile de astăzi şi cred că soarta calificării rămîne deschisă” - Gernot Hupfauf, antrenor secund Tirol Innsbruck.