Victorie doar pentru CSO Ovidiu

Fotbal / Liga a III-a, etapa a 21-a

Sport 21 Martie 2009 / 00:00 982 accesări

În etapa a 21-a a Ligii a 3-a la fotbal, dintre formaţiile dobrogene, doar CS Orăşenesc Ovidiu a reuşit să îşi treacă în cont toate punctele. Formaţia pregătită de Cătălin Anghel s-a impus cu 1-0 pe propriul teren în faţa celor de la Rocar Bucureşti, într-un meci ce s-a dovedit mai greu decît se aşteptau gazdele. Singurul gol al întîlnirii a fost marcat în prima repriză de Curumi, în minutul 35. În urma acestui succes, CSO Ovidiu a acumulat 39 de puncte, urcînd, cel puţin pînă la partida dintre Săgeata Stejaru şi Callatis Mangalia, pe locul 3 în clasament. Cel mai spectaculos meci al etapei a avut loc la Eforie, acolo unde gazdele au întîlnit pe Politehnica Galaţi, formaţie clasată pe locul 12 înaintea acestei etape. Oaspeţii au dominat ostilităţile în primele 45 de minute, reuşind să deschidă scorul încă din minutul 4. Măgureanu a egalat pentru Eforie în minutul 12, însă gălăţenii au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, scor 3-1. După pauză, cei din Eforie au avut o revenire spectaculoasă, restabilind egalitatea în urma golurilor lui Fugaru în min.60 şi Aneste în min.85. Rezultate complete ale etapei a 21-a din Liga a III-a, seria a 2-a: FC Farul II Constanţa - Steaua II Bucureşti 0-1 (Rusu 38), Rapid II Bucureşti - Portul Constanţa 1-0 (Răduţă 12), CSO Ovidiu - Rocar Bucureşti 1-0, CS Eforie - Politehnica Galaţi 3-3, Dunărea Călăraşi - Viitorul Însurăţei 2-0, Inter Gaz Bucureşti - CF Brăila 0-3 (gazdele s-au retras din campionat). Meciul Săgeata Stejaru - Callatis Mangalia se joacă sîmbătă, de la ora 15.00. Unirea Slobozia şi CSM Medgidia au stat. Clasament: 1. Steaua II 48p; 2. Rapid II 41p; 3. CSO Ovidiu 39p; 4. Săgeata Stejaru 38p; 5. Dunărea Călăraşi 37p; 6. Unirea Slobozia 36p; 7. Farul II 30p; 8. Brăila 23p; 9. Rocar 21p; 10. Eforie 20p (-9); 11. Portul 20p (-16); 12. Galaţi 19p; 13. Callatis 14p; 14. Însurăţei 12p; 15. Inter Gaz 10p; 16. Medgidia 5p.