Victorie dramatică pentru BC Farul

Baschet / Liga Naţională, etapa a 19-a: BC FARUL CONSTANŢA - CSS GIURGIU 78-76

Sport 28 Ianuarie 2013 / 00:00 697 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a reuşit, sâmbătă, în faţa propriilor suporteri, un nou succes important în Liga Naţională de baschet masculin. În etapa a 19-a a sezonului regulat, constănţenii au învins, la capătul unei partide dramatice, cu 78-76 (15-14, 25-16, 15-26, 23-20), pe CSS Giurgiu. Ca şi în ultimele două partide din acest an, BC Farul a început mai bine meciul, iar primele două parţiale i-au revenit firesc, astfel că la pauză elevii lui Costel Cernat aveau un avans de zece puncte, 40-30. Giurgiu a revenit însă spectaculos, graţie mai multor reuşite de trei puncte ale lui Bivolaru şi Melvin, iar cu trei minute înainte de finalul sfertului al treilea oaspeţii conduceau cu 54-49! Constanţa nu a cedat, iar după ce a redus la un singur punct diferenţa înainte de ultimul parţial, 55-56, a întors rezultatul după patru puncte consecutive ale lui Tomasevic, 64-60. Finalul meciului a fost pe muchie de cuţie, ambele echipe fiind în avantaj în ultimul minut de joc. Giurgiu a condus cu 75-74 cu 45 de secunde înainte de final, Farul a întors graţie siguranţei de la aruncările libere, iar ultimul fluier a consfinţit un succes la limită, 78-76, dar pe deplin meritat al gazdelor.

„Un meci foarte greu, cu o echipă foarte puternică sub panou. În jocul de la distanţă joacă bine unu la unu. Se întâmplă în baschet să revii, aşa au făcut-o şi oaspeţii. Ne-a ajutat mult şi Santana, la fel şi Tomasevic şi Markovic au făcut o partidă foarte bună”, a declarat Costel Cernat. Pentru BC Farul au marcat: Markovic 18p (2x3), Santana 14p (1x3), Tomasevic 13p, Grubisic 10p, Petronic 8p, Mitchell 7p (1x3), Booth 5p, Minea 3p (1x3).

Rezultatele etapei: U. Cluj - BC Timişoara 95-84, CSM Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 67-85, Energia Rovinari - CSU Ploieşti 95-93, Mureş Tg. Mureş - Timba Timişoara 98-71, BCM Piteşti - CSU Sibiu 73-79, CSM Oradea - BC Miercurea Ciuc 81-59. Astăzi se dispută partida Dinamo Bucureşti - SCM Craiova (ora 17.45, Digi Sport 2).

Clasament: 1. CSM Oradea 37p, 2. Mureş Tg. Mureş 33p, 3. U. Cluj 32p, 4. BC Timişoara 32p, 5. CSU Ploieşti 32p, 6. CSM Bucureşti 31p, 7. SCM Craiova 31p, 8. Gaz Metan Mediaş 30p, 9. Energia Rovinari 29p, 10. CSU Sibiu 28p, 11. BCM Piteşti 27p, 12. CSS Giurgiu 25p, 13. Timba Timişoara 24p, 14. Miercurea Ciuc 22p, 15. BC FARUL CONSTANŢA 22p, 16. Dinamo Bucureşti 18p.