Victorie dramatică pentru juniorii de la RCJ Farul

Rugby / Turneul final al CN under 18: RCJ FARUL CONSTANŢA - OLIMPIA BUCUREŞTI 19-17

Sport 24 Mai 2012 / 00:00 582 accesări

Meci interzis cardiacilor, ieri, pe stadionul “Cleopatra” din Complexul Sportiv “Badea Cîrţan”, locul de desfăşurare al partidelor din cadrul turneului final al Campionatului Naţional de rugby under 18. În cel mai important meci din Grupa Roşie, s-au întâlnit echipele RCJ Farul Constanţa şi CS Olimpia Bucureşti, lovitura de începere fiind dată de fostul internaţional Marin Ionescu. După o penalitate transformată de Olimpia, RCJ Farul a înscris primul eseu prin Marin, tranformat de Arghir şi se părea că trupa lui Virgil Năstase va obţine un succes facil. Replica bucureştenilor a fost însă foarte viguroasă, aceştia punctând la rândul lor printr-un eseu transformat şi scorul pauzei era 10-7 pentru Olimpia. La cinci minute de la reluare scorul a luat proporţii, 17-7 şi se părea că Farul a cedat complet iniţiativa. Ultimele cinci minute au arătat o echipă constănţeană dispusă la orice sacrificiu, iar Liviu Dumitru a înscris un eseu în min. 55. Acelaşi mijlocaş la grămadă al Farului a mai înscris un eseu în ultimul minut de prelungire după o eroare a apărării bucureştene, iar Arghir nu a ratat ţinta dintr-o poziţie incomodă, aducând un succes nesperat pentru Farul la un moment dat.

„Ne-am ambiţionat mai târziu decât ar fi trebuit, iar băieţii şi-au dat seama că jucăm acasă şi trebuie să câştigăm cu orice preţ. Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu inspiraţie am învins. Mă simt extraordinar, pentru că am reuşit în final punctele care au adus victoria, dar meritul este al întregii echipe“, a declarat mijlocaşul la deschidere al Farului, Andrei Arghir. Pentru Farul au punctat: Dumitru - două eseuri, Marin - un eseu, Arghir - două transformări.

Pentru RCJ Farul au evoluat următorii jucători: Avram, Ionescu, Raicea, Sărăcilă, Usatov, Mistreanu, Olescu, Arvinte, Dumitru, Arghir, Badiu, Marin, Ciubotariu, Prodan, Stiopei. Au mai intrat: Geileanu, Bardu, Badea şi Gheorghe.

Celelalte rezultate înregistrate ieri - Grupa Albastră: Stejarul Buzău - CSM Baia Mare 17-0 şi CSS Steaua Bucureşti - CSS Gura Humorului 20-10; Grupa Roşie: RC Arieşul Mihai Viteazu Turda - CSS Bîrlad 30-3.