Victorie dramatică pentru Viitorul

Fotbal / Cupa României, faza a 5-a: CALLATIS MANGALIA - VIITORUL CONSTANŢA 2-3 (după prelungiri)

Sport 07 Septembrie 2011 / 00:00 985 accesări

FC Viitorul Constanţa s-a calificat în 16-mile Cupei României la fotbal după ce a învins, ieri, la Mangalia, pe Callatis, scor 3-2, după prelungiri. Derby-ul judeţean dintre Callatis şi Viitorul s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor din toate punctele de vedere: încrâncenare, dăruire, dramatism şi goluri care i-au încântat pe cei aproximativ 1.500 de spectatori prezenţi la partidă. Callatis a început perfect meciul şi a deschis scorul după doar patru minute, prin Şt. Iordache, atacantul Mangaliei tranformând cu precizie o lovitură de la 11 m acordată destul de uşor. Viitorul nu a acuzat şocul şi după doar şapte minute a restabilit egalitatea prin V. Creţu, mijlocaşul adus de la Tg. Mureş şutând imparabil de la aproximativ 22 m. Cu o linie de mijloc improvizată, cu Bejan, Creţu şi Benzar, Viitorul a suferit la construcţie, iar de acest lucru au profitat gazdele, care şi-au creat numeroase ocazii la poarta excelentului Bolboaşă. Anghel i-a introdus pe Lazăr şi Cristocea în partea secundă, iar ultimul a pasat decisiv pentru mijlocaşul adus de la Steaua, care l-a executat pe Dragne cu un şut la colţul lung în min. 83. A fost însă rândul Mangaliei să revină pe tabelă, nou-intratul Kamara trimiţând mingea cu capul în plasă, de la aproximativ 8 m, în min. 88. S-a intrat în prelungiri, iar când toţi cei prezenţi aşteptau loviturile de la 11 m, L. Turcu a trimis, în min. 112, un şut-centrare de la aproximativ 30 m, iar balonul s-a oprit în plasa porţii gazdelor, cu largul concurs al portarului Dragne, excelent până atunci. Victorie în extremis pentru Viitorul, scor 3-2, care aşteaptă acum o confruntare cu o echipă din Liga 1.

„Am încercat să câştigăm acest meci cu orice preţ. Un meci echilibrat, în care ambele echipe şi-au dorit victoria şi ambele ar fi meritat să se califice. Noi am fost mai norocoşi, dar cred că am şi jucat mai bine“, a precizat antrenorul oaspeţilor, Cătălin Anghel. „O înfrângere nemeritată. Păcat de eforul şi munca băieţilor. Au înscris dintr-o greşeală a portarului care apărase bine până atunci. Ar fi trebuit să fim mai pragmatici“, a spus şi tehnicianul gazdelor, Marin Barbu.

Au evoluat - Callatis: Dragne - I. Florea, Floricel, Damian, Miron - Bardu, Bolat, Cojenel, Sofronie (78 Kamara) - Şt. Iordache (76 Ungureanu), Crăciun (46 Calagi); Viitorul: Bolboaşă - Păcuraru, Larie, Vajou, L. Turcu - V. Creţu, Bejan (71 Lazăr), Benzar - V. Simion, Pantelie (60 Albu), Călinţaru (82 Cristocea). Cartonaşe galbene: Cojenel, Bardu, Sofronie / V. Creţu, V. Simion, Cristocea, Vajou, Benzar. Au arbitrat: Bogdan Anghelinei (Galaţi) - Cătălin Teodor şi Marius Marchidanu (ambii din Brăila).