Victorie fără emoţii

Handbal / LN-16: HCM Constanţa – “U“ Cluj 28-21

Sport 02 Martie 2009 / 00:00 875 accesări

Liderul clasamentului Ligii Naţionale de handbal masculin, Handbal Club Municipal Constanţa, a învins sîmbătă pe teren propriu, formaţia Universitatea Transilvania Cluj cu 28-21 (16-9). Deşi întîlneau o echipă ce se motivează bine în partidele cu granzii campionatului, handbaliştii constănţeni au obţinut un succes convingător, fără niciun fel de emoţii, oaspeţii reuşind doar să limiteze proporţiile scorului. HCM-ul a condus din primul minut ostilităţile, desprinzîndu-se pe tabelă încet dar sigur, la o diferenţă liniştitoare. După 16-9 la pauză, cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în minutul 38, tabela indicînd 20-10 pentru formaţia de pe litoral. Nu au lipsit nici fazele spectaculoase, una dintre acestea avîndu-l protagonist pe Alexandru Sabou. Extrema stîngă a HCM-ului a scăpat pe contraatac şi a finalizat după o piruetă în aer, reuşita fiind răsplătită cu aplauze de cei aproximativ 700 de spectatori prezenţi în tribunele Sălii Sporturilor. În final, formaţia noastră a luat piciorul de pe acceleraţie, permiţînd oaspeţilor să limiteze proporţiile scorului. Un lucru de evidenţiat este că, deşi formaţia noastră a jucat fără cinci jucători ce fac parte din lot în mod normal (Băiceanu, Hejtmanek, Buricea, Toma şi Popovic), nu s-a observat abolut deloc absenţa acestora, demonstrîndu-se astfel că lotul HCM-ului este unul echilibrat valoric pe toate posturile. „Un meci pe care ni l-am făcut uşor prin modul în care l-am abordat. L-am tratat la fel ca şi cel cu Preşov şi în această manieră am vrea să le tratăm pe toate. A fost şi o şansă, pentru cei ce nu prind de obicei lotul, de a-şi demonstra valaorea. Ei au arătat că nu pot fi categorisiţi ca rezerve“, a declarat Eden Hairi, antrenorul secund al HCM-ului. Alături de portarul Mihai Popescu (22 intervenţii !!), sîrbul Uros Vukotic a fost cel mai bun jucător al formaţiei constănţene, reuşind să termine întîlnirea din postura de golgeter. De menţionat şi revenirea lui Mihai Timofte în lotul HCM-ului, acesta evoluînd ultima dată în luna octombrie în returul cu Kielce din turul II al Cupei Cupelor.

Au marcat - HCM Constanţa: Vukotic – 8goluri, Adzic – 5g, Mureşan – 4g, Csepreghi – 3g, Sabou, Nicolae, Pavlovic – cîte 2g, Schuch şi Timofte – cîte 1g; “U“ Cluj: Hagiu – 8goluri, Trivkovic, Ciornohuz, Ani Senocico – cîte 2g, Djuricin, Marta, Petraru, Milosevici, Boancă, R.Marian şi Buşecan – cîte 1g.

Rezultatele complete ale etapei a 16-a

În cadrul etapei a 16-a, s-au mai înregistrat rezultatele: HCM Constanţa – “U“ Cluj 28-21, Bucovina Suceava – Ştiinţa Bacău 30-22, Dinamo – Pandurii Tg. Jiu 26-22, Minaur Baia Mare – CSM Medgidia 25-20, CS Piteşti – HC Odorhei 25-28, UCM Reşiţa – Politehnica Izometal Timişoara 30-20 şi CSM Oradea – Steaua 32-44 (această partidă s-a disputat vineri). Etapa a 17-a va avea loc miercuri, 4 martie.

11. CSM Medgidia 16 5 3 8 413-426 13

12. Minaur Baia Mare 16 6 1 9 400-438 13

13. CS H&V Piteşti 16 1 2 13 405-471 4

14. CSM Oradea 16 2 0 14 438-522 4