Victorie fără emoţii pentru CS Tomis în ultima partidă a turului

Handbal (f) / LN-13: KZN Slatina - CS Tomis Constanţa 29-33

Sport 26 Ianuarie 2009 / 00:00 600 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a încheiat, duminică, prima parte a campionatului, cu o nouă victorie. Elevele lui Mircea Bucă şi Dumitru Muşi s-au impus în deplasare, la Slatina, cu 33-29 (16-13), în faţa formaţiei locale KZN. Neînvinse de cinci etape, handbalistele constănţene nu au întîmpinat probleme în faţa ultimei clasate în Liga Naţională şi au dominat de la un capăt la altul partida din ultima etapă a turului. Gazdele nu au reuşit decît în prima repriză să se ţină aproape de adversare, Tomisul plecînd la pauză cu un avantaj de trei goluri, 16-13. În cea de-a doua repriză, constănţencele şi-au mărit treptat diferenţa pe tabela de marcaj, pentru ca, în min. 47, să se consemneze cea mai mare diferenţă, 28-21. Cu cele două puncte pe jumătate adjudecate, cei doi tehnicieni au trimis în teren şi jucătoarele care au evoluat mai puţin în prima parte a sezonului, iar oltencele s-au apropiat la patru goluri, fără a putea schimba soarta întîlnirii. 33-29 pentru Tomis, scor final, şi echipa constănţeană priveşte cu un moral ridicat seria partidelor dificile ce urmează în prima parte a returului. „Echipa gazdă nu ne-a ridicat niciun fel de probleme, iar noi am profitat de ocazie şi am trimis în teren şi jucătoarele ce au evoluat mai puţin pînă acum. Aveam nevoie să le vedem şi pe ele la lucru pentru că urmează o serie de partide dificile pentru Tomis şi trebuie să ştim pe cine ne putem baza”, a declarat, la finalul întîlnirii, Dumitru Muşi, directorul tehnic al Tomisului. Pentru Tomis au marcat: Iovănescu 10g, Jafarova 6g, Grigore 5g, Cărbune 5g, Ackar 4g, Pîrîianu 2g, Georgescu 1g.

Celelate rezultate ale etapei: HCM Buzău - Rulmentul Braşov 29-41; U. Jolidon Cluj - CSM Ploieşti 25-24; HC Zalău - Cetate Deva 26-27; Rapid Bucureşti - Dunărea Brăila 31-33; Oţelul Galaţi - Oltchim Rm. Vîlcea 22-27; HCM Roman - HCM Baia Mare 29-24.