Victorie fără “sare şi piper”

Fotbal / Meci amical: România - Georgia 2-1

Sport 20 Noiembrie 2008 / 00:00 579 accesări

Naţionala României a învins aseară, cu 2-1, reprezentativa Georgiei în ultimul meci amical din acest an, la capătul unei partide lipsită de spectacol. Cu o formulă de echipă inedită, în care s-au regăsit doar trei stranieri, “tricolorii” au început ezitant, probabil şi dezamăgiţi de lipsa publicului din tribunele stadionului “Dinamo”. De altfel, doar 2.000 de suporteri au ales să vină la stadion, dovedind încă o dată că Bucureştiul nu este o “casă bună” pentru echipa naţională. Oaspeţii au profitat rapid de lipsa de concentrare a elevilor lui Victor Piţurcă şi au reuşit să deschisă scorul la prima acţiune mai periculoasă. În minutul 11, Martvaladze a scăpat din marcajul lui Rădoi şi l-a învins pe Lobonţ cu un şut puternic. Treziţi de fluierăturile venite din tribune, “tricolorii” au început să preseze, dar atacanţii nu au reuşit să-l învingă pe Lomaia, Marica arătînd de ce este doar rezervă în Bundesliga, în timp ce Costea a dovedit că rămîne o simplă speranţă. Evenimentul primei reprize pentru Piţurcă a fost însă accidentarea lui Ogăraru, fundaşul dreapta suferind o entorsă la glezna dreaptă, motiv pentru care a părăsit terenul în minutul 25, fiind înlocuit de debutantul Panin. În ciuda dominării clare, românii nu au reuşit să egaleze pînă la pauză, doar Cociş dînd emoţii georgienilor, cu o puternică lovitura de cap. La reluare, Piţurcă a efectuat mai mult schimbări, oferindu-le lui Ropotan şi Tănase şansa de a debuta în tricoul naţionalei, dar faţa jocului nu s-a schimbat prea mult. Ba chiar oaspeţii au fost aproape de a-şi dubla avantajul, însă Aleksidze, scăpat singur cu Pantilimon, a fost blocat de Rădoi. Presiunea gazdelor s-a făcut simţită pe tabela de marcaj abia în minutul 62, cînd Marica a adus egalarea, reluînd cu capul din 6 metri centrarea venită de pe partea dreaptă, de la Cociş. După doar opt minute, “tricolorii” au preluat conducerea după o gafă a defensivei oaspeţilor. Raţ a executat o lovitură liberă de pe dreapta, Kandelaki a respins pînă la Goian, care a marcat cu un şut din 5 metri. Pînă la final, doar Ropotan a mai ameninţat poarta georgienilor, cu un şut de la 20 de metri, respins cu dificultate de Lomaia.

Au evoluat - România (selecţioner Victor Piţurcă): Lobonţ (46 Pantilimon) - Ogăraru (25 Panin), Tamaş (46 Goian), Rădoi, Raţ - Cociş, C.Lazăr (46 Ropotan), Tameş (46 Cr.Tănase) - Nicoliţă (60 G.Bucur), Marica, Fl. Costea; Georgia (selecţioner Hector Raul Cuper): Lomaia - Ghvinianidze, Salukvadze, Kvakhadze, Kandelaki - Dauşvili - Martsvaladze (61 Odikadze), Razmadze, Kobiaşvili (69 Khmaladze), Gotsirhidis (74 Merebaşvili) - Aleksidze (58 Mchedzidze). Marcatori: Marica 62, Goian 70/ Martvaladze 11. Cartonaşe galbene: Raţ / Razmadze, Odikadze, Mchedzidze. Arbitri: Kyros Vassaras - Christos Gennaios şi Dimitros Saraidaris (toţi Grecia). Spectatori: 2.000.

Marica, dezamăgit de absenţa spectatorilor

Federaţia Română de Fotbal a decis să doneze victimelor exploziilor din mina Petrila încasările din vînzarea biletelor la partida de aseară, ca şi cum stadionul ar fi fost plin, chiar dacă tribunele au fost goale. Atacantul Ciprian Marica a cumpărat o sută de bilete, pe care le-a donat Centrului de copii şi juniori al clubului Dinamo şi Liceului Economic “C.Chiriţescu”, în timp ce 25 dintre bilete au fost folosite drept premiu pentru campionatul de fotbal al penitenciarelor, care s-a disputat pe stadionul Dinamo. “Am citit în presă că s-au vîndut foarte puţine bilete. Sincer, eu mă aşteptam să se epuizeze rapid cele 10.000 de tichete scoase pe piaţă, ţinînd cont că fiecare dintre noi putem alina suferinţa unor oameni cu un minim de efort. Bucureştiul parcă a amorţit, parcă doarme. Este jenant pentru mine, ca bucureştean, să remarc această stare de fapt”, a spus dezamăgit Marica.