Victorie importantă pentru naționala de futsal a României

Futsal / Preliminariile EURO 2016

Sport 19 Martie 2015 / 00:00 848 accesări

Aseară, în Sala Polivalentă din Călărași, în primul meci susținut în Grupa a 7-a din turul principal de calificare la Campionatul European de futsal din anul 2016, reprezentativa României a obținut o victorie extrem de importantă, învingând Kazahstanul, cu scorul de 6-4 (L. Szöcs 00:54, 18:39, 37:25, F. Matei 8:24, M. Matei 28:01, Răducu 39:09 / Pershin 1:14, Nurgozhin 27:29, Yesenamanov 32:38, Pengrin 35:45). În prima repriză, golurile echipei noastre au fost marcate de László Szőcs 2 și Florin Matei. Tricolorii au deschis rapid scorul, în secunda 54, însă au fost egalați după numai 20 de secunde. După 3-1 la pauză, oaspeții au redus din diferență, iar Marius Matei a marcat imediat, la interval de 30 de secunde, golul patru. Kazahstan a reușit egalarea, cu patru minute înainte de final, dar golgheterul László Szőcs și Andrei Răducu au lovit decisiv. Pentru naționalei României au evoluat și constănțenii Mimi Stoica și Gabi Dobre.

În cealaltă partidă disputată ieri, la Călărași, Portugalia a învins Georgia, cu scorul de 7-0 (Ricardinho 2, Cardinal, Bruno Coelho, Djo, Pedro Cary şi Paulinho).

Programul de azi: Kazahstan - Portugalia (ora 15.45) și România - Georgia (ora 18.15). Ambele meciuri vor fi televizate în direct de Digi Sport 3. Câştigătoarele celor şapte grupe din turul principal se vor califica direct la turneul final EURO 2016, iar echipele de pe locul secund şi cea mai bună formaţie de pe poziţia a treia vor juca meciuri de baraj în luna septembrie. La turneul final din Serbia vor participa 12 echipe.