Victorie importantă pentru România U21

Fotbal / Preliminariile EURO 2021

Sport 11 Octombrie 2019 / 08:06 498 accesări
Selecţionerul Mirel Rădoi a fost inspirat, trimiţându-l în teren, în ultimul sfert de oră, pe Adrian Petre

Reprezentativa de fotbal Under 21 a României a obţinut, joi seară, primul succes în Grupa 8 a preliminariilor EURO 2021. Tineretul condus de selecţionerul Mirel Rădoi a învins Ucraina, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, cu scorul de 3-0 (Moruţan 75, Ad. Petre 80, 90+4). În minutul 85, Marius Marin a fost eliminat, la scurt timp după ce intrase pe teren.

Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren a fost Radu Boboc, fundașul formaţiei FC Viitorul Constanţa, care a pasat decisiv la primul gol marcat de Moruțan. Boboc a fost titular și a evoluat tot meciul. Tot din primul minut a jucat şi George Ganea, atacantul Viitorului fiind înlocuit în minutul 76, în timp ce Andrei Ciobanu a fost rezervă. Alți doi foști jucători ai Viitorului au fost titulari în această partidă, Denis Drăguș, schimbat în minutul 63, și Tudor Băluță, care a purtat banderola de căpitan.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Mirel Rădoi): A. Vlad - R. Boboc, Paşcanu, Chindriş, Velisar - Moruţan (76 Olaru), T. Băluţă (cpt.), Oaidă - Man (84 M. Marin), G. Ganea (76 Ad. Petre), Drăguş (63 V. Mihăilă); Ucraina (selecţioner Ruslan Rotan): Bilyk - Popov, Cheberko (cpt.), Bykov - Milovanov, Lednev (71 Mudryk), Chekh, Shaparenko, Dubinchak - Topalov (58 Tsitaishvili), Rusyn (71 Supriaha).

Meciul a fost arbitrat la centru de polonezul Bartosz Frankowski.

Joi s-au mai disputat două meciuri în Grupa 8: Danemarca - Irlanda de Nord 2-1 şi Finlanda - Malta 4-0.

Clasament: 1. Finlanda 7p (golaveraj: 7-1), 2. Danemarca 6p (4-2), 3. ROMÂNIA 3p (4-2), 4. Ucraina 3p (4-5), 5. Irlanda de Nord 2p (2-3), 6. Malta 1p (0-8).

În următoarea partidă, România va întâlni Irlanda de Nord, luni, 14 octombrie, de la ora 20.30 (în direct la Pro TV), pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari.