Victorie în pas de defilare

Handbal (m) / L.N –23: HCM Constanţa – Ştiinţa Bacău 41-27

Sport 27 Aprilie 2009 / 00:00 873 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a obţinut o entuziasmantă victorie sîmbătă seară la Sala Sporturilor, învingînd cu 41-27 (24-17) pe Ştiinţa Bacău, echipă ce îşi propunea la începutul sezonului cîştigarea campionatului. Mult mai decişi să îşi treacă în cont alte două puncte, handbaliştii constănţeni au reuşit să facă una dintre cele mai bune meciuri din acest campionat. Stănescu şi compania au oferit în multe rînduri şi faze de real spectacol, smulgînd ropote de aplauze din partea celor aproximativ 700 de suporteri. HCM s-a instalat încă din start la cîrma meciului, conducînd cu 4-1 şi 5-2 şi apoi 13-8. Pînă la finalul primelor 30 de minute, HCM a reuşit să pună o diferenţă liniştitoare, scorul pauzei, 24-17, oferind şi mai multă încredere pentru partea secundă. S-a jucat după acelaşi scenariu, cu HCM înscriind gol după gol, în timp ce băcăuanii încercau să limiteze proporţiile scorului. Siguri de victorie încă din minutul 38, cînd conduceau cu 31-21, jucătorii noştri şi-au permis să evolueze şi pentru public. Pasele de efect ale lui Buricea, încercările lui Popescu de a înscrie din poartă în poartă sau golul lui Sabou din piruetă, au reprezentat cîteva din momentele de magie oferite de formaţia noastră. Scorul final a consfinţit un succes meritat, ce aduce alte două puncte importante în clasament. În urma acestui rezultat, HCM se apropie cu paşi repezi de cucerirea celui de-al patrulea titlu de campioană din istorie. Pentru acest lucru, HCM mai are nevoie de un singur punct în următoarele trei confruntări. “A cîştigat echipa care are o valoare mai mare. Constanţa merită fără îndoială titlul, este cea mai bună formaţie din România. HCM-ul nu mai poate pierde titlul, diferenţa de puncte faţă de următoarea clasată este prea mare“, a spus la final, Sandu Iacob, interul celor de la Ştiinţa Bacău. “Un meci foarte bun al nostru. Mă bucur că le-am putut oferi şi suporterilor un joc spectaculos. Mergem la Tîrgu Jiu să rezolvăm şi matematic titlul“, a declarat George Buricea, unul dintre cei mai buni jucători ai formaţiei noastre în această partidă.

Au jucat - HCM: Popescu 16 intervenţii; Stănescu 6 intervenţii; Csepreghi, Sabou - cîte 7 goluri, Sadoveac 6g, Toma 5g, Schuch 4g, Mureşan, Buricea - cîte 3g, Nicolae, Popovic, Hejtmanek - cîte 2g, Şoldăneascu, Adzic.

Bacău: Tevzadze 12 intervenţii; Tamaş 2 intervenţii; M. Bondar 9 goluri; Rotaru, Iacob, Simic - cîte 5g; Ignat, Iancu, Manole - cîte 1g.

În cadrul etapei a 23-a, a Ligii Naţionale de handbal masculin, s-au mai înregistrat rezultatele: CSM Medgidia - Steaua 27-32, CS Piteşti - Dinamo 29-37, “U“ Cluj - Pandurii Tg. Jiu 30-32, HC Odorhei – Poli Timişoara 25-25. Partidele CSM Oradea - Bucovina Suceava 29-42 şi Minaur Baia Mare - UCM Reşiţa 29-33, s-au disputat în devans.

9. U. Cluj 23 9 2 12 673-705 20

10. Minaur Baia Mare 23 9 1 13 590-642 19

11. CSM Medgidia 23 8 1 14 591-625 17

12. Poli Timişoara 23 6 4 13 584-628 16

13. CSM Oradea 24 3 0 21 665-809 6

14. CS H&V Piteşti 23 2 2 19 567-711 6