Victorie în premieră pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 8-a: DINAMO II BUCUREŞTI - SĂGEATA NĂVODARI 0-1

Sport 10 Octombrie 2011 / 00:00 643 accesări

Aflată în luptă pentru promovare, Săgeata Năvodari a bifat, sâmbătă, o premieră în istoria echipei, impunându-se pentru prima oară în fieful celor de la Dinamo II Bucureşti. Elevii lui Constantin Gache s-au impus la limită, scor 1-0, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a Ligii a II-a la fotbal, disputată pe arena centrală din complexul sportiv din Ştefan cel Mare. După o primă repriză fără mari ocazii de poartă, arbitrul s-a gândit să facă jocul mai interesant şi a inventat o lovitură de pedeapsă pentru bucureşteni, în min. 66, pentru un presupus henţ comis de Goşa, dar Gordin a blocat şutul slab expediat de la punctul cu var de Bucă. După cinci minute, centralul a acordat cu largheţe un penalty şi pentru năvodăreni, sancţionând intrarea lui Burnea asupra lui Bold. Mult mai experimentat, Sorin Chiţu nu a ratat şansa de a marca, aducând trei puncte extrem de importante pentru Săgeata. „Jocul nu a fost deosebit, dar importantă este victoria. Am avut şi şansă, dar aşa este în fotbal. Sperăm ca după derby-ul cu Tulcea să nu mai ratăm ocazia de a trece pe primul loc”, a spus antrenorul Constantin Gache. Pentru Săgeata au evoluat: Gordin - Fl. Popa, Mişelăricu, Goşa, Toşca - Costachi (90 I. Constantin), Petean (57 Bold), Vezan (72 Ochiroşii), N. Creţu - S. Chiţu, D. Zaharia.