Victorie la pas pentru campioana HCM Constanţa

Handbal / Liga Naţională, etapa a 13-a: HCM CONSTANŢA - U. CLUJ 30-20

Sport 06 Februarie 2013 / 00:00 608 accesări

Meci fără istoric în etapa a 13-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, între HCM Constanţa şi Universitatea Cluj. Disputată aseară, în Sala Sporturilor, partida dintre prima şi ultima clasată a revenit, aşa cum era de aşteptat, “marinarilor”, scor 30-20 (16-7), după un joc în care diferenţa mare de valoare şi-a spus cuvântul încă din primele minute. Cu doar şase jucători născuţi înainte de 1990, echipa clujeană nu putea emite pretenţii decât la o diferenţă rezonabilă pe tabela de marcaj. Lucru care în cele din urmă i-a ieşit, dar nu pentru că ar fi prestat un joc deosebit, ci doar pentru că HCM s-a mulţumit să îşi conserve un avantaj clar luat încă din prima repriză, făcând şi o ultimă repetiţie înaintea partidei de sâmbătă, din Liga Campionilor, de la Veszprem.

„Era normal să avem un avans mare de la început până la final. O victorie relaxată. Să sperăm că a fost un antrenament bun înainte de partidele din Liga Campionilor”, a spus la final portarul formaţiei constănţene, Ionuţ Stănescu.

Pentru HCM au evoluat următorii handbalişti: Popescu (10 intervenţii), Stănescu (6 intervenţii); Toma 9g (3x7m), Buricea 5g, Sadoveac 4g, Csepreghi şi Criciotoiu - câte 3g, Cristescu 2g, Dragicevic, Val, Şimicu şi Sabou - câte 1g, Adzic, Cutura şi Angelovski.

Celelalte partide ale etapei se vor disputa după următorul program - astăzi: Pandurii Tg. Jiu - Ştiinţa Bacău (ora 18.00, Digi Sport 2); vineri: Potaissa Turda - Bucovina Suceava (ora 18.00, Digi Sport 1), CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti (ora 18.00); sâmbătă: CSM Ploieşti - HC Odorhei (ora 18.00), luni: CS Caraş Severin - Poli Timişoara (ora 18.30, Digi Sport 2).

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 24p, 2. HC Odorhei 19p, 3. Ştiinţa Bacău 17p (golaveraj: 352-300), 4. Potaissa Turda 17p (374-342), 5. Bucovina Suceava 14p, 6. CSM Bucureşti 13p, 7. CS Caraş Severin 10p (291-278), 8. Poli Timişoara 10p (298-301), 9. Pandurii Tg. Jiu 10p (292-309), 10. CSM Ploieşti 4p (313-364), 11. Dinamo Bucureşti 4p (300-386), 12. U. Cluj 4p (307-404).