Victorie la pas pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 15-a: CSU NEPTUN CONSTANŢA - HC PLOPENI 41-23

Sport 11 Februarie 2013 / 00:00 614 accesări

Liderul Diviziei A la handbal feminin, CSU Neptun Constanţa, îşi continuă drumul spre Liga Naţională, obţinând, duminică, la Sala Sporturilor, un nou succes. Handbalistele pregătite de Ion Crăciun şi Florin Cazan au învins fără drept de apel pe HC Activ Plopeni, scor 41-23 (21-11), la capătul unui meci în care diferenţa de experienţă şi valoare şi-a spus cuvântul încă din primele minute. Cu patru jucătoare de 17 ani în echipă, dar şi cu alte cinci handbaliste născute înainte de 1990, oaspetele au fost victime sigure. Neptunul a început tare, iar în min. 6 avea deja 4-0, diferenţa mărindu-se constant, 14-5 - în min. 20 şi apoi 21-11 la finele primelor 30 de minute. Evoluţia din prima parte l-a nemulţumit însă pe exigentul Ion Crăciun, iar Mărginean şi Arfir au ieşit de la vestiare mult mai determinate. De altfel, interul stânga al Constanţei a încheiat meciul cu 12 goluri reuşite atât pe contraatac cât şi de la linia de 9 m. Scorul final, 41-23 în favoarea echipei constănţene, aduce Neptunului alte două puncte importante în economia campionatului. Pentru CSU Neptun au marcat: Mărginean 12g, Arfir 6g, Vasiliu 5g (4x7m), Draguţ şi N. Rusu - câte 4g, Toma şi Zlavog - câte 3g, Filip, Ciuică şi Ionescu - câte 1g, Sheiko 1g (7m).

„Sunt nemulţumit, pentru că nu mi-a plăcut cum au jucat fetele astăzi (n.r. - duminică). Este adevărat că am întâlnit un adversar slab şi nu te poţi mobiliza, dar te respecţi pe tine, pentru că oamenii vin la sală să vadă spectacol. În acest moment atât putem să facem, dar uşor-uşor sper să ne revenim“, a declarat antrenorul principal al CSU Neptun, Ion Crăciun.