Victorie la pas pentru HCM

Handbal (m) / LN-5: HCM Constanţa - CS H&V Piteşti 29-21

Sport 29 Septembrie 2008 / 00:00 609 accesări

Vicecampioana României, HCM Constanţa, a bifat, sîmbătă seară, a patra victorie în cinci etape, consolidîndu-şi prima poziţie în Liga Naţională masculină de handbal. Ultima victimă a trupei pregătite de Eden Hairi a fost “lanterna roşie” CS H&V Piteşti, care n-a izbutit să emită vreo pretenţie la Constanţa. Oaspeţii au condus ultima dată în min. 6 (3-2), moment în care handbaliştii constănţeni au pus definitiv stăpînire pe joc. HCM a beneficiat de o defensivă exactă, ce a oferit puţine soluţii în faza ofensivă pentru oaspeţi, iar portarul Borodi a fost din nou la înălţime, aşa cum s-a tot întîmplat în acest debut de sezon. Pe atac, HCM a înscris gol după gol, iar jumătatea partidei a consfinţit un avantaj liniştitor pentru constănţeni, 14-8. În prima repriză piteştenii au stabilit şi un record negativ, negăsind drumul spre gol timp de 11 minute (din min. 17 pînă în min. 28). După reluare, oaspeţii au încercat să revină profitînd de relaxarea prematură a constănţenilor şi s-au apropiat cel mai mult la 19-16 (min. 45). HCM s-a trezit însă la timp şi, după ce a interpus şi un ecart de zece goluri (27-17, min. 55), s-a impus finalmente cu 29-21. În etapa a şasea, HCM va evolua, sîmbăta viitoare, la Baia Mare.

Au evoluat - HCM (antrenor Eden Hairi): Borodi, Popescu, Pavlovic 4g, Timuzsin 2g, Timofte 2g, Săulescu 2g, Şoldănescu 1g, Ivankovic 7g (6x7m), Toma 3g, Adzic 1g, Sabou, Csepreghi 1g, Mureşan 6g, Hejtmanek; Piteşti (antrenor Titel Răduţă): Macri, Albici, Vasilescu, Gheorghe, Radic 3g, Rebiga 5g, Cîrstoaia 6g, Arbone, Oprescu 1g, Manea 3g (2x7m), Niţu 2g, Leon 1g, Luscan. Au arbitrat: Georgian Băducu / Răzvan Voicu (ambii din Buzău).

Rezultatele etapei: CSM Medgidia - UCM Reşiţa 26-31; Lignitul Tg. Jiu - Bucovina Suceava 24-24; U. Cluj - Minaur Baia Mare 33-30; Poli Timişoara - Ştiinţa Bacău 24-30; HC Odorhei - CSM Oradea 30-26; HCM Constanţa - CS H&V Piteşti 29-21; Steaua - Dinamo 32-33.

10. Lignitul Tg.Jiu 5 1 1 3 122-126 3

11. Minaur Baia Mare 5 1 1 3 124-134 3

12. Poli Timişoara 5 0 2 3 130-142 2

13. CSM Oradea 5 1 0 4 131-145 2

14. CS H&V Piteşti 5 0 1 4 116-138 1