Victorie meritată pentru Galata

Fotbal / Cupa “Stelele Estului“, Grupa A: DINAMO KIEV - GALATASARAY ISTANBUL 1-3

Sport 18 August 2010 / 00:00 448 accesări

Ca şi la turneul “Talent Cup“ pentru echipe Under 17, din urmă cu o săptămână, Galatasaray Istanbul a început cu o victorie şi Cupa “Stelele Estului“, turneu rezervat jucătorilor sub 15 ani, învingând, cu 3-1 (Ergul 32, Berk Yildiz 35+2, 63-pen. / Myronenko 60), pe Dinamo Kiev. Meciul a fost dominat de formaţia turcă în special la organizare şi determinare, astfel că victoria din final nu a putut surprinde pe nimeni. Mai tehnici, dar profitând şi de numeroasele greşeli de plasament ale fundaşilor ucrainieni, jucătorii turci au deschis scorul cu trei minute înainte de finalul primei reprize, prin Ergul care a reluat din careu o centrare venită de pe partea stângă. În prelungirile primei reprize, Berk Yildiz a luat o acţiune pe cont propriu şi, după ce a trecut de doi adversari, l-a învins şi pe portarul Horba. Reuşita spectaculoasă a lui Myronenko din min. 60, din lovitură liberă din colţul careului, direct în vinclu, părea să relanseze meciul, însă Galatasaray şi-a refăcut avansul de două goluri trei minute mai târziu, când acelaşi Berk Yildiz a transformat cu precizie o lovitură de la 11m. Ca şi la “Talent Cup”, după încheierea celor 70 de minute regulamentare de joc (la această categorie de vârstă se joacă două reprize a câte 35 de minute) s-au executat lovituri de departajare, scorul fiind favorabil echipei Dinamo Kiev, cu 5-4.

Programul de azi din Grupa A - ora 9.00: Dinamo Kiev - Academia “Ferenc Puskas” Budapesta (stadion “Farul“) şi Legia Varşovia - Galatasaray Istanbul (stadion “Farul II“).