Victorie meritată pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 21-a: JUVENTUS BUCUREŞTI - FC VIITORUL CONSTANŢA 0-2

Sport 11 Aprilie 2011 / 00:00 813 accesări

FC Viitorul Constanţa a întrerupt seria negativă şi a învins fără probleme, sâmbătă, în deplasare, pe Juventus Bucureşti, scor 2-0, în etapa a 21-a a Seriei I din Liga a II-a la fotbal. În continuare cu numeroase probleme de efectiv, celor deja cunoscute alăturându-li-se Rusu, Sandu şi Chiţu, ultimul intrând doar în finalul meciului, antrenorul Cătălin Anghel i-a titularizat pe Bică şi pe tânărul Cristian Gavra. După o primă repriză mai echilibrată, în care totuşi Viitorul a fost aproape de deschiderea scorului în trei rânduri, tabela de marcaj a suferit prima modificare în min. 56: Sin, Cristocea şi Bică au combinat foarte bine, fundaşul venit de la Catania Primavera a centrat, iar juniorul Alin Cârstocea a şutat la colţul lung, fără speranţe pentru portarul Tudor. În continuare, tot Viitorul a fost aproape de desprindere, însă Sin în două rânduri şi Gavra, aflat la primul meci ca titular, au ratat de puţin. Cu trei minute înainte de final, A. Chiţu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar penalty-ul a fost transformat cu siguranţă de Cârstocea, care şi-a trecut în cont prima dublă din acest sezon. Scor final 2-0 pentru Viitorul, care recuperează punctele pierdute cu Otopeni şi rămâne pe locul 5 în clasament. „A fost un meci greu, cu o echipă care nu s-a predat uşor. Pentru noi era important să câştigăm, pentru că veneam după două eşecuri. Jucătorii au dat dovadă de caracter, s-au mobilizat şi au reuşit să câştige. Au ştiut să fie uniţi şi să pună valoarea individuală în slujba echipei. Mă bucură că toţi cei care au intrat pe parcurs, Chiţu, Călin şi Păcuraru, au ajutat echipa. Este important că această echipă, deşi tânără, poate trece peste momentele mai grele“, a delcarat antrenorul Cătălin Anghel. Pentru Viitorul au evoluat: Popa - Bică, Larie, Ninu, Chirilă (46 Călin) - Cârstocea, Benzar, Cristocea - Lupu (73 Păcuraru), Gavra, Sin (78 A. Chiţu).