Victorie meritată pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 14-a: VIITORUL CONSTANŢA - DELTA TULCEA 1-0

Sport 29 Noiembrie 2010 / 00:00 684 accesări

Viitorul Constanţa a obţinut o nouă victorie, pe cât de importantă, pe atât de meritată, în liga secundă la fotbal, învingând, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, pe Delta Tulcea. A fost pentru prima dată când Viitorul a câştigat acasă fără gol primit şi pentru prima dată când nu a primit gol două meciuri la rând, semn că defensiva formaţiei constănţene începe să funcţioneze. În faţa unei formaţii experimentate, Viitorul a început prudent, iar prima ocazie de gol a aparţinut oaspeţilor, Peteleu reluând din 6 m mingea cu capul peste poarta lui C. Popa. Replica Viitorului a venit opt minute mai târziu, când R. Lupu a trimis puţin pe lângă vinclul porţii tulcene din lovitură liberă de la 25 m. A fost o primă repriză echilibrată, cu alte câteva situaţii bune de a înscrie pentru fiecare echipă, dar tabela a rămas neschimbată. După pauză, Viitorul a presat din ce în ce mai mult, iar ocaziile foarte bune de gol la poarta lui Pîrvu nu au întârziat să apară. Ocaziile lui Hertu, din min. 62 şi 65, ultima oară mingea lovind bara, au prefaţat golul reuşit de nou-intratul Cârstocea. La o lovitură de colţ, în min. 79, Pîrvu a respins în centrul careului, până la Ninu, acesta i-a pasat la marginea careului lui Cârstocea, iar şutul acestuia, pe jos, s-a oprit doar în plasa porţii tulcene. Viitorul îşi putea mări avantajul în min. 83, dar M. Rusu a trimis mingea, cu capul, în bara transversală. Delta Tulcea a pus probleme în ultimele minute, când a solicitat şi o lovitură de la 11 m, dar fluierul de final a consfinţit un succes absolut meritat al Viitorului. „M-a interesat, în primul rând, rezultatul, pentru că ştiam că întâlnim o echipă valoroasă, care joacă un fotbal de calitate. Dacă vom juca la fel de concentraţi în continuare nu cred că există o echipă din această serie pe care să nu o putem învinge. Este meritul jucătorilor şi îi felicit pentru atitudine şi concentrare“, a spus la final antrenorul Cătălin Anghel.

Au evoluat - Viitorul (antrenori Cătălin Anghel şi Norbert Niţă): C. Popa - M .Rusu, Ninu, Larie, Evdochim - Banoti, Benzar, Cristocea - Sin (69 Cârstocea) Hertu, R. Lupu (90 Păcuraru); Delta Tulcea (antrenor Cristi Dulca): Pîrvu - Peteleu, Grigorov, Scarlat, Lorincz - Neagu, Postelnicu (84 Şt. Ciobanu), Coconaşu (64 Vajda), N. Creţu - Nanu, Radu (74 D. Florea). Cartonaşe galbene: Popa, Rusu, Cârstocea / Grigorov. Au arbitrat: Teodor Crăciunescu (Rm. Vîlcea) - Costin Florescu (Clinceni) şi George Fridl (Comăneşti).