Victorie muncită, dar meritată a Farului

Baschet (m) / Divizia B, Seria a a II-a, etapa a 5-a: BC FARUL CONSTANŢA - CSU GALAŢI 89-74

Sport 12 Decembrie 2011 / 00:00 2285 accesări

BC Farul a revenit cu victorie la Sala Sporturilor din Constanţa, formaţia pregătită de Costel Cernat învingând, sâmbătă, scor 89-74, pe CSU Galaţi, în derby-ul etapei a 5-a din Seria a II-a a Diviziei B la baschet masculin. Miza celor două puncte puse în joc s-a resimţit din plin în ambele tabere, însă cei care au ratat foarte mult în primul sfert au fost constănţenii. Fără inspiraţie la aruncările de la distanţă şi semidistanţă, BC Farul s-a văzut condusă pe tabelă după primele zece minute, scor 18-19. Apărarea a funcţionat mult mai bine în sfertul al doilea, Olteanu, Minea şi Drăguş - jucătorii cu cea mai mare experienţă - şi-au asumat mai mult responsabiltiatea aruncărilor de la distanţă, iar Farul conducea la pauză cu 40-31. CSU Galaţi a părut să fie mai mult interesată să protesteze vehement la orice decizie a arbitrilor, ameninţând chiar şi cu retragerea de pe teren, antrenorul oaspeţilor, Aurel Pricop “Portocală“ luând de pe masa oficială carnetele de joc. A beneficiat însă de clemenţa observatorului, chiar dacă injuriile venite din partea gălăţeană se înmulţeau la fel de mult ca punctele de pe tabelă. BC Farul şi-a văzut însă de joc, a avut răbdare în atac, reuşind în final un succes absolut meritat: 89-74 (18-19, 22-12, 19-16, 30-27). „O victorie muncită. Am jucat bine împotriva unei formaţii bune, cu experienţă. Toată echipa a jucat foarte bine şi ne dorim să avem aceleaşi evoluţii în continaure. A fost o presiune mare, dar am arătat că putem juca şi în astfel de condiţii“, a declarat la final antrenorul principal al Farului, Costel Cernat.

Pentru BC Farul au înscris: Pop 24p, Minea 21p, Olteanu 17p, Drăguş 11p, Filip şi Grecu - cîte 8p. Într-o altă partidă din Seria a II-a: Phoenix Galaţi - Concordia Chiajna 62-80.