Victorie muncită pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1-4: Ştiinţa Bacău - CSV 2004 Tomis Constanţa 1:3

Sport 05 Noiembrie 2009 / 00:00 558 accesări

Partidă spectaculoasă între CS Volei 2004 Tomis Constanţa şi Ştiinţa Bacău, în etapei a 4-a a Diviziei A1 la volei feminin. Derby-ul rundei, disputat ieri, la Bacău, între două participante în cupele europene, a fost mult mai echilibrat decât s-ar fi anunţat, Tomisul primind o replică pe măsură din partea formaţiei antrenate de Florin Grapă. Deşi porneau din postura de favorite certe, voleibalistele constănţene au avut de înfruntat o echipă care a ştiut să-şi vândă scump pielea. Întâlnirea a debutat în favoarea elevelor lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe, care au câştigat primele două seturi fără probleme, cu 25:16 şi 25:19. Preluarea a început să creeze probleme formaţiei constănţene, în timp ce Ştiinţa a închis foarte bine culoarele de atac în faţa Katarinei Barun şi Mirei Topic, iar gazdele s-au desprins la 22:16 în al treilea set. Tomisul a revenit, a egalat la 23, dar nu au putut împiedica pierderea setului, 23:25. Gazdele nu au cedat nici în cel de-al patrulea set. Deşi Tomisul a condus aproape în permanenţă, Ştiinţa a revenit de fiecare dată, finalul setului fiind unul încins. Ştiinţa s-a desprins la 23:21, şi a avut două mingi de set, dar Tomis a pus capăt partidei după un ce a încheiat parţialul cu 29:27. Scor final: CSV 2004 Tomis - Ştiinţa 3:1 (25:16, 25:19, 23:25, 29:27). „Am jucat foarte bine în prima parte a partidei, dar ne-am relaxat în cea de-a doua parte. Preluarea nu a mai funcţionat la fel, iar Bacăul a reuşit să câştige un set şi a fost foarte aproape şi în cel de-al patrulea. Ştiam că ne va fi greu aici. Şi anul trecut am început bine întâlnirea cu ele, dar am pierdut. Au o echipă bună, care poate pune probleme oricărei echipe. De această dată însă noi ne-am făcut viaţa grea”, a spus antrenorul principal al Tomisului, Aleksandar Boskovic.

Au evoluat - Ştiinţa (antrenori Florin Grapă şi Melu Manta): Polishchuk - Iosef, Anghel, Herlea, Truţă, Purice şi Manu - libero, au mai jucat: Niţulescu şi Rusu; CSV 2004 Tomis (antrenori Aleksandar Boskovic şi Constatin Alexe): Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu, Konecna, Topic şi Vujovic - libero, au mai jucat: Bobi, Vâlcu şi Pristavu. Au arbitrat: Silvian Lungu (Bucureşti) şi Cornel Malaxia (Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei: SCM U. Craiova - U. Cluj 3:0; CSM 2007 Focşani - Dinamo Bucureşti 0:3; CSU Metal Galaţi - CSU Tg. Mureş 3:0; CSM Sibiu - Unic Piatra Neamţ 0:3; Penicilina Iaşi - IOR Bucureşti 3:0.