Victorie pentru CS Volei 2004 Tomis în primul amical cu Spartak Varna

Sport 20 Martie 2008 / 00:00 524 accesări

Profitînd de pauza din campionat datorită amînării turneului play-off, formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa a susţinut, ieri, în Sala Sporturilor, primul amical în compania formaţiei bulgare Spartak Varna. Fără căpitanul Monica Tiba, care a ratat această partidă din cauza unor probleme abdominale, voleibalistele constănţene au început foarte bine meciul de verificare, impunîndu-se la finalul primului set cu un surprinzător 25-9. A urmat însă replica oaspetelor, care ocupă la finalul sezonului regulat poziţia a şaptea în campionatul bulgăresc (din opt echipe) şi se află, de asemenea, în pregătire pentru play-off. Deşi conduse la şase puncte, bulgăroaicele au profitat de momentul de relaxare din tabăra Tomisului şi s-au impus la finalul celui de-al doilea set cu 25-22. Sub semnul echilibrului a stat şi începutul celui de-al treilea set, deşi gazdele s-au aflat în permanenţă la conducere. În cele din urmă, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Doru Grigore s-au desprins pe tabela de marcaj şi au cîştigat al treilea parţial cu 25-18. Ultimul set a durat numai şapte minute şi s-a încheiat cu scorul de 16-15 în favoarea constănţencelor, pentru că urma antrenamentul echipei masculine de volei CVM Tomis.

Astăzi, de la ora 10.00, în sala de la Complexul Sportiv “Tomis” (Flămînda), este programat şi cel de-al doilea meci de verificare dintre CS Volei 2004 Tomis şi Spartak Varna. “Am început bine partida, însă fetele s-au relaxat în următoarele două seturi. Sper ca mîine să fie mult mai atente şi mai concentrate pentru că sînt foarte importante aceste meciuri de verificare”, a declarat antrenorul echipei constănţene, Aleksandar Boskovic, care a folosit în jocul de ieri tot lotul avut la dispoziţie, căruia i s-a alăturat şi Elena Prisecaru, care a revenit după două luni de pauză. Pentru Tomis au evoluat: Cundy - Necula, Alexe, Chalmers, Djordjevic, Mahon şi libero: Marjanovic. Au mai jucat: Bobi, Prisecaru şi Voinea. Pentru Spartak au evoluat: T. Ivanova - Demireva, B. Andreeva, S. Andreeva, Chililova, Lipcheva şi libero: P. Ivanova. Au mai jucat: Stoyanova şi Todorova.