Victorie pentru fotbalistele de la Selena SN Constanţa în primul eşalon

În prima etapă a sezonului

Sport 27 August 2019 / 12:29 2296 accesări

Fetele de la Selena SN Constanţa au învins una dintre echipele valoroase ale campionatului

Liga 1 la fotbal feminin a programat partidele din prima etapă a sezonului 2019-2020, iar la Constanţa, pe stadionul „SNC”, nou-promovata Selena SN Constanţa a produs surpriza. Fetele pregătire de Diana Gidu și Niculina Radu au câştigat partida cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, echipa clasată pe locul 4 la finalul campionatului trecut şi deţinătoarea Cupei României.

Confruntarea s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea formaţiei constănţene, golurile victoriei fiind marcate de Alexandra Otlocan, în minutul 25, şi Maria Popa, în minutul 39. Pentru oaspete a înscris Rita Mitri, în minutul 70. Echipa din Odorheiu Secuiesc a ratat şi un penalty la scorul de 2-1. „A fost un joc deschis, cu ocazii de gol la ambele porţi, fără menajamente”, a spus Niculina Radu, care ocupă funcţia de antrenoare secundă, dar şi pe cea de preşedinte al ACS Selena SN Constanța.

Formula de start a formației constănțene a fost următoarea: Mădălina Grecu (cpt.) - Alexandra Vintilă, Andreea Novac, Diana Drosu, Alexandra Otlocan, Niculina Vălimăreanu, Elena Duță, Alina Cimpoieș, Ionela Dumitru, Maria Popa, Elena Arete. Rezerve: Gabriela Lupu, Crina Rida, Violeta Vlad şi Bianca Boboaşă.

În etapa a doua, Selena SN Constanţa va înfrunta, în deplasare, campioana en titre, Universitatea Olimpia Cluj.