Victorie pentru HCM

Handbal (m) / Meci amical: HCM CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 31-28

Sport 18 Ianuarie 2014 / 00:00 914 accesări

Vineri, într-o partidă amicală, Handbal Club Municipal Constanţa a învins pe teren propriu, scor 31-28 (17-16), pe Steaua Bucureşti, la capătul unui meci foarte disputat. Cu o formaţie din care nu au lipsit I. Stamate, Cian, Florea, Georgescu, Laufceac sau Birtalan jr., Steaua a oferit o replică puternică, fiind în multe rânduri la conducere pe tabela de marcaj în cele două reprize. Chiar dacă au revenit de la lotul naţional Popescu, Şimicu, Csepreghi şi Cricitoiu, HCM a început destul de relaxat meciul, simţindu-se în multe momente că nu au fost efectuate în ultima perioadă antrenamente în efectiv complet. Steaua a condus chiar şi cu trei goluri, 20-17 - în min. 36, dar experienţa şi valoarea individuală a handbaliştilor constănţeni au fost suficiente pentru a întoarce rezultatul şi a obţine un succes de moral, scor 31-28. Totuşi, la final, antrenorul principal al HCM-ului, Zvonko Sundovski, a fost nemulţumit de evoluţia echipei. „Cu siguranţă, nu sunt satisfăcut. Este primul meci, pot înţelege că este primul joc după mai bine de o lună, dar sunt dezamăgit de modul în care am evoluat. Nu este un joc de campioană a României”, a declarat Sundovski. „Un meci bun. A picat bine acest joc după perioada de pregătire. S-a văzut în primele patruzeci de minute că a fost un joc de uzură. Cu siguranţă vom avea o altă abordare la primul meci oficial, cu Bacăul”, consideră centrul Marius Stavrositu. Pentru HCM au marcat Csepreghi 6g (1x7m), Novanc 5g, Criciotoiu şi Buricea - câte 4g, Toma 4g (1x7m), Şimicu şi Stavrositu - câte 3g, Şoldăneascu şi Sadoveac - câte 1g.