Victorie pentru SSC Farul în ultimul joc de verificare din Antalya

Fotbal / Liga a 2-a

Sport 13 Februarie 2019 / 13:30 1411 accesări
Antrenorul Petre Grigoraş trebuie să definitiveze lotul pentru partea a doua a sezonului (sursa foto: Facebook FC Farul Constanţa)

Divizionara secundă SSC Farul Constanţa a disputat, miercuri dimineaţă, ultima partidă amicală în cadrul stagiului de pregătire din Turcia. Jucătorii antrenaţi de Petre Grigoraș, Marian Dinu şi Laurenţiu Gheorghe au câştigat, cu scorul de 2-1, întâlnirea cu FC Rukh Brest (liga a doua din Belarus), la finalul unui joc pe care l-au dominat. Golurile formaţiei constănţene au fost marcate de Nicolae Moise, în prima repriză, scorul la pauză fiind egal, 1-1, și de Juncu, în repriza a doua. SSC Farul a început meciul cu următoarea formulă: M. Popa - Joao Diogo, Antoche, Ispas, Neciu - M. Doumbia, Celestino - Iani, Rosado, N. Moise - Miranda.

După pauză au mai evoluat: R. Avram, Arif, C. Zamfir, Sabageanu, Şt. Pacionel, G. Păun, Doman, M. N’Diaye, Şandru, Fotescu şi Juncu.

Fotbaliştii constănțenii vor continua antrenamentele pe terenurile complexului sportiv din staţiunea Lara, din Antalya, până vineri, 15 februarie, când este programată revenirea în țară.

În celelalte jocuri de verificare disputate în cantonamentul din Turcia, SSC Farul a înregistrat următoarele rezultate: 1-3 cu FK Velež Mostar (Bosnia & Herţegovina), 0-2 cu FC Kazanka Moscova, 2-3 cu CSKA Moscova U21 şi 1-1 cu FC Kolos Kovalivka (Ucraina).

Antrenorul Petre Grigoraş trebuie să analizeze acum evoluţiile jucătorilor din meciurile amicale şi să stabilească lotul pe care se va baza în partea a doua a sezonului 2018-2019 din Liga a 2-a, la finalul căruia SSC Farul trebuie să se menţină în eşalonul secund.