Victorie pentru tineretul României în preliminariile EURO 2019

Sport 13 Iunie 2017 / 22:13 1044 accesări
Ianis Hagi a purtat banderola de căpitan a reprezentativei Under 19 a României

Marţi seară, în prima partidă susţinută în cadrul preliminariilor EURO 2019, competiție care se va desfășura în Italia și San Marino, reprezentiva de fotbal tineret a României a câştigat, în deplasare, întâlnirea cu Liechtenstein, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de George Pușcaș, în minutele 45 şi 72.

Antrenorul Daniel Isăilă a utilizat următorii jucători: I. Radu - Cr. Manea, I. Nedelcearu, Pașcanu, A. Radu - Casap (77 Oaidă), Dulca - Moruțan (46 A. Ciobanu), I. Hagi (cpt.) (69 Fl. Coman), Al. Mățan - G. Pușcaș.

Pentru România au evoluat patru jucători de la FC Viitorul, campioana României: mijlocaşii Carlo Casap şi Alexandru Măţan au fost titulari, iar atacanţii Andrei Ciobanu şi Florinel Coman au jucat după pauză. De asemenea, doi dintre jucătorii lansaţi de Viitorul, fundaşul Cristian Manea şi mijlocaşul Ianis Hagi, au fost titulari, contribuind şi ei la succesul tricolorilor „mici”.