Victorie pentru voleibalistele constănţene

Volei (f) / DA1, etapa a 2-a: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - CSU Gaz Tg. Mureş 3-0

Sport 06 Octombrie 2008 / 00:00 632 accesări

Cea de-a doua rundă a Diviziei A1 la volei feminin s-a încheiat pentru CS Volei 2004 Tomis Constanţa cu o nouă victorie în actualul sezon, voleibalistele constănţene impunîndu-se categoric în faţa celor de la CSU Gaz Tg. Mureş, scor 3-0. Deşi sîmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, a sosit o echipă de cupele europene, care visa la o victorie de moral înaintea debutului cu Minchanka Minsk (Belarus), în Challenge Cup, elevele lui Aleksandar Boskovic nu s-au lăsat intimidate de acest lucru şi au demonstrat că au un cuvînt de spus în acest sezon. Începutul de partidă a fost însă mai timid pentru tomitane, dar au intrat în avantaj la primul time-out tehnic, 8-7. Echilibrul s-a menţinut pînă la 15-15, lupta fiind apoi arbitrată la fileu de Chiţigoi, Livingston şi Simanic, care au făcut legea pînă la finalul primului set, încheiat cu 25-17. Constănţencele au început ceva mai slab cel de-al doilea set, fiind conduse şi cu 4-1, însă Ciobanu şi Simanic au blocat perfect la fileu, iar Livingston a fost imbatabilă pe atac, Tomisul desprinzîndu-se la 2-0, după 25-20. Setul al treilea, care avea să fie şi ultimul, a fost la discreţia gazdelor, singura ameninţare înregistrîndu-se la 12-11, după un avantaj de trei puncte recuperate de rezerva oaspetelor, Ramona Breban, care a punctat de trei ori. Tomisul a încheiat partida după 25-18, obţinînd o victorie extrem de importantă înaintea duelului de la Bacău, cu echipa condusă de Florin Grapă, Ştiinţa. Pentru Tomis au evoluat în partida de sîmbătă următoarele jucătoare: Simanic - Livingston, Cîrstoiu, Ciobanu, Radostina-Chiţigoi, Mahon şi Pristavu - libero. Pe parcursul jocului au mai fost folosite Necula şi Bobi.

Celelalte rezultate ale etapei: Unic Piatra Neamţ - Penicilina Iaşi 3-0; Dinamo Bucureşti - CSM Sibiu 3-0; Ştiinţa Bacău - Rapid Bucureşti 3-0; CSM Lugoj - Dacia Mioveni 1-3; CSU Metal Galaţi - SCM U. Craiova 3-0.