Victorie senzaţională pentru CV 2004 Tomis!

Volei (f) / DA1, finala, meciul 1: ŞTIINŢA BACĂU - CV 2004 TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 18 Aprilie 2012 / 00:00 622 accesări

Campioana CV 2004 Tomis Constanţa a debutat cu dreptul în finala Diviziei A1 la volei feminin cu Ştiinţa Bacău. Formaţia de pe Litoral a obţinut victoria cu 3:1 în primul meci jucat în deplasare, ieri, şi conduce cu scorul general de 1-0 în disputa programată în sistemul “cel mai bun din cinci partide”. Meciul al doilea va avea loc astăzi, de la ora 14.00, tot în Sala Sporturilor din Bacău, şi va fi transmis în direct de postul Digi Sport 3.

Partida jucată ieri la Bacău a fost una aprig disputată, însă cu multe greşeli de ambele părţi. Cele două formaţii au fost inconstante în joc, uneori pe parcursul aceluiaşi set, iar nivelul voleiului practicat a fost destul de scăzut pentru o finală. Primul set a fost echilibrat şi le-a revenit la limită oaspetelor, însă gazdele au fost ţinute aproape de Tomis numai de... arbitrul de scaun Mirel Zaharescu! Gălăţeanul le-a “băgat în traistă” băcăuancelor cel puţin două puncte, însă în seturile următoare a “reuşit” să fie mai echidistant. Ştiinţa a apăsat mai tare pe serviciu în setul al doilea, a profitat de erorile copilăreşti comise la preluare de Vesovic şi a egalat la unu. Internaţionala sârbă şi-a revenit în setul al treilea, în care a evoluat la valoarea ei atât la preluare, cât şi în atac. Tomis a dominat categoric acest set, câştigat la nouă puncte diferenţă! Setul 4, ultimul al meciului, a avut o desfăşurare interzisă cardiacilor. Ştiinţa a condus cu 13:4, 17:7, 21:15 şi 24:21, dar nu a reuşit să închidă setul! Voleibalistele constănţene s-au apărat exemplar, au profitat de orice greşeală a adversarelor şi s-au impus cu 28:26 după ce gazdele au ratat cinci mingi de set!!! Scor final: Ştiinţa Bacău - CV 2004 Tomis Constanţa 1:3 (23:25, 25:19, 16:25, 26:28), după o oră şi 50 de minute de joc.

„În sala din Bacău nu este niciodată uşor să câştigi! A fost important să nu ajungem în setul cinci, pentru că Ştiinţa este o echipă foarte puternică pe teren propriu. Vrem să obţinem victoria şi mâine (n.r. - astăzi), pentru a avea o misiune mai uşoară la Constanţa. Ne dorim să încheiem finala cât mai repede, pentru că suntem foarte obosite”, a declarat Diana Neaga, căpitanul Tomisului. „Această victorie a fost doar primul pas spre titlu. A fost important să recuperăm acel dezavantaj destul de mare în setul patru. Îmi doresc ca echipa mea să joace la fel şi mâine, să câştigăm şi al doilea meci din această finală”, a spus antrenorul principal al Tomisului, Darko Zakoc.

Au evoluat - Ştiinţa (antrenori: Florin Grapă şi Melu Manta): Polishchuk - Bălţatu, Herlea, Lupu, Sobo, Elisei şi Manu - libero (au mai jucat: Miclea-Grigoruţă, Faleş, Truţă, Bîrzan şi Breban); CV 2004 Tomis (antrenori: Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Thais, Zarkova, Butnaru, Vesovic, Zakreuskaya şi Vujovic - libero (au mai jucat: Cazacu, Bogmatser şi Ispas). Au arbitrat: Mirel Zaharescu şi Lucian Năstase (ambii din Galaţi).

Tot ieri a început şi finala mică a campionatului, care opune formaţiile bucureştene Dinamo şi CSM (se joacă tot în sistemul “cel mai bun din cinci partide”, la aceleaşi date ca finala mare). Dinamo a jucat pe teren propriu primul meci şi a câştigat cu 3:2 (25:14, 25:22, 20:25, 20:25, 15:6). Meciul al doilea va avea loc astăzi, tot de la ora 18.00.