Victorie smulsă în ultimele secunde

Fotbal / Cupa “Stelele Estului“, Grupa B: DINAMO MOSCOVA - LEVSKI SOFIA 3-2

Sport 19 August 2010 / 00:00 526 accesări

Duelul slav dintre Dinamo Moscova şi Levski Sofia, disputat marţi seară, pe terenul “Farul II”, în prima zi a competiţie, s-a încheiat cu victoria formaţiei din capitala Rusiei, scor 3-2 (Lubenov 8-autogol, Saramutin 22, Petruchenko 70 / R. Tsonev 35, B. Tsonev 48), la capătul unui joc extrem de spectaculos. Ruşii au început în forţă şi au deschis scorul rapid, în min. 8, când portarul Lubenov a scăpat în propria poartă mingea centrată de Levin. Un sfert de oră mai târziu, diferenţa s-a majorat, Saramutin trimiţând perfect cu capul din mijlocul careului, după o acţiune superbă a dinamoviştilor. Contrar cursului jocului, bulgarii au reintrat în cărţi în ultimul minut al primei reprize, R. Tsonev finalizând o pătrundere prin defensiva moscovită. La reluare, Dinamo a continuat să domine, dar a irosit ocazii uriaşe, iar bulgarii au dat lovitură în min. 48, graţie unui şut superb expediat de la 18 m de B. Tsonev. În ultimul minut de joc s-a făcut însă dreptate, Petruchenko marcând golul victorie, cu un şut din centrul careului. La loviturile de departajare s-a impus tot Dinamo Moscova, cu 3-1.