Victorie suedeză de onoare

GRUPA D: SUEDIA - FRANŢA 2-0 (Ibrahimovic 54, S. Larsson 90)

Sport 20 Iunie 2012 / 00:00 338 accesări

Fără şanse de calificare în sferturile de finală, Suedia a înfruntat Franţa doar pentru onoare, în ultima reprezentaţie pentru Ibrahimovic şi compania la turneul final al Campionatului European. Întâlnirea de la Kiev, dintre Suedia şi Franţa, a fost precedată de un minut de reculegere în memoria fostului comentator sportiv francez Thierry Roland, decedat sâmbăta trecută la vârsta de 72 de ani.

Prima repriză a fost săracă în fază de poartă, cel mai aproape de gol fiind suedezul Toivonen, care a trimis balonul în bara laterală a lui Lloris, în min. 10, după ce trecuse şi de portarul francez. Acelaşi Toivonen (min. 3) şi S. Larsson (min. 4) au mai ameninţat reduta franceză, în timp ce trupa lui Laurent Blanc a replicat prin Ribery, în min. 8 şi 45. 0-0 după primele 45 de minute de joc, scor consemnat la pauză şi în cealaltă partidă a grupei, de la Doneţk, dintre Anglia şi Ucraina. Două remize albe care calificau în sferturi favoritele Franţa şi Anglia.

Repriza a doua a început cu Franţa în atac, dar după ce Anglia a deschis scorul în celălalt meci, Suedia a trecut, surprinzător, la conducerea jocului. Golgeterul Zlatan Ibrahimovic şi-a făcut, din nou, datoria, marcând un gol spectaculos în min. 54. Putea fi 2-0 pentru Suedia, dar Lloris a intervenit salvator la reluările lui Wilhelmsson (min. 57) şi Mellberg (min. 58). Franţa a revenit în atac şi Nasri a şutat de puţin pe lângă poarta lui Isaksson, în min. 64. Trimis în teren în min. 83, Giroud putea aduce egalarea la prima fază de atac la care a participat, dar a trimis mingea, cu capul, de puţin pe lângă poartă, după un corner executat de Malouda. În finalul jocului, suedezii au mai punctat o dată, prin S. Larsson, în min. 90 şi Franţa va înfrunta în sferturi campioana europeană en titre, Spania.

Au evoluat - Suedia (antrenor Erik Hamren): Isaksson - Granqvist, Mellberg, J. Olsson, M. Olsson - A. Svensson (79 Holmen), Kallstrom - S. Larsson, Ibrahimovic, Bajrami (46 Wilhelmsson) - Toivonen (78 Wernbloom); Franţa (antrenor Laurent Blanc): Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - Ben Arfa (59 Malouda), Nasri (77 J. Menez), A. Diarra, M’Vila (83 Giroud), Ribery - Benzema. Cartonaşe galbene: A. Svensson, Holmen / Mexes. Au arbitrat: Pedro Proenca (centru) - Bertino Miranda, Ricardo Santos (asistenţi) - Manuel De Sousa, Duarte Gomes (asistenţi suplimentari) - toţi din Portugalia; Pol van Boekel (rezervă - Olanda).