Victorii categorice pentru Liverpool şi Bayern Munchen

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 11 Martie 2009 / 00:00 527 accesări

Marţi seară, manşa retur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor a adus calificarea în sferturi a formaţiilor Liverpool, Chelsea, Villarreal şi Bayern Munchen. Liverpool şi Bayern au obţinut victorii la scor pe teren propriu, în timp ce Villarreal şi Chelsea au bifat accederea în sferturi în deplasare. Căpitanul echipei FC Liverpool, Steven Gerrard, a fost titularizat pentru a 100-a oară în competiţiile europene, conform statisticilor UEFA. Recordul este deţinut de Paolo Maldini (AC Milan), care numără 174 de apariţii în cupele europene. În ceea ce priveşte partidele din Liga Campionilor, recordul este deţinut de Raul, titular aseară, la Real Madrid, pentru a 123-a oară în principala competiţie europeană intercluburi.

Rezultatele înregistrate aseară: FC Liverpool - Real Madrid 4-0 (F. Torres 16, Gerrard 28-pen., 47, Dossena 88) - (în tur: 1-0); Juventus Torino - Chelsea Londra 2-2 (Iaquinta 19, Del Piero 74-pen. / Essien 45+1, Drogba 83) - (0-1); Panathinaikos Atena - Villarreal 1-2 (Mantzios 55 / Ibagaza 49, Llorente 70) - (1-1); Bayern Munchen - Sporting Lisabona 7-1 (Podolski 7, 34, A. Polga 30-autogol, Schweinsteiger 43, Van Bommel 74, Klose 82-pen., Muller 90 / Moutinho 42) - (5-0).

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc vineri, 20 martie, la sediul UEFA din Nyon. Partidele din sferturi se vor disputa pe 7 şi 8 aprilie (turul), 14 şi 15 aprilie (returul). Semifinalele se vor juca pe 28 şi 29 aprilie (turul), 5 şi 6 mai (returul). Finala va avea loc pe 27 mai, la Roma.